Instalacja wody lodowej

5/5 - (96 votes)

Instalacja wody lodowej | Projekt, budowa, jak również modernizacja systemów chłodzenia | ChillerTech

Firma ChillerTech pełni profesjonalne usługi projektu, budowy i modernizacji instalacji, a także systemów wody lodowej. Naszym zadaniem jest dostarczenie Naszemu Klientowi najwyższej jakości produktów. Systemy wody lodowej od ChillerTech są wydajne, odporne na różnego rodzaju czynniki, jak również ekonomiczne. Systemy chłodzenia wykorzystujące glikol, bądź koncentrat jako medium chłodzące są wydajniejsze niż tradycyjne systemy gdzie medium chłodzącym jest Freon. 

Woda lodowa, a freon

Systemy freonowe są tradycyjnym systemem chłodzenia wykorzystywanym w małych biurowcach gdzie zapotrzebowania w chłód jest małe. Systemy wody lodowej są przede wszystkim wydajniejsze, jak również tańsze w eksploatacji. Fabryki, czy też biurowce gdzie zapotrzebowanie w chłód jest duże albo bardzo duże wykorzystują wodę lodową. W instalacjach freonowych freon znajduje się w urządzeniu, a zarówno w instalacji chłodzenia, co znacząco przyczynia się do oddziaływania na środowisko. Dbajmy o Nasze środowisko. Za to w instalacjach wody lodowej freon znajduje się tylko w urządzeniu zwanym „agregatem wody lodowej„. 

Główne zalety systemów wody lodowej nad tradycyjnymi systemami chłodzenia opartymi o Freon:

 1. Mniejsze oddziaływania na środowisko. Firma ChillerTech rozumie znaczenie procesu poprawy oddziaływań na środowisko urządzeń i systemów HVAC.
 2. Tańsze koszty eksploatacyjne.
 3. Większa wydajność. Wydajność agregatów wody lodowej jest znacząco lepsza od agregatów chłodniczych.
 4. Niższe koszty utrzymania.

Projekt instalacji wody lodowej

Budowa instalacji wody lodowej
Instalacja wody lodowej z PVC-u

Pierwszym krokiem samej realizacji budowy systemu chłodzenia zazwyczaj jest projekt. Nasza Firma na życzenie Klienta pełni usługi profesjonalnego projektu instalacji, jak również systemu wody lodowej. W projekcie znajduję się m.in. usadowienie chillera, dry coolera, pomp wody, zbiornika w-zbiorczego itd. Zawsze prosimy Klienta o przedstawienie zdjęć tabliczek znamionowych urządzeń które będziemy chłodzić, lecz w przypadku gdy Klient nie może udostępniać takich informacji prosimy o podanie danych zapotrzebowania w chłód maszyny które podawane jest w „kW”. Potrzebne są Nam również dane na temat przepływu medium chłodzącego, a zarazem ciśnienia roboczego. Po przedstawieniu wszelkiego rodzaju informacji przez Klienta na temat zapotrzebowania w chłód, przepływie i ciśnieniu, a także temperaturze medium chłodzącego przedstawiamy Klientowi projekt. 

W projekcie znajdą Państwo m.in.:

 1. Moc chłodniczą jaką musi posiadać agregat wody lodowej, a także dry cooler (Zobacz jak wiele możesz zyskać wybierając również dry cooler czytaj więcej)
 2. Odpowiednio dobrane pompy wody które zapewnią ci odpowiedni przepływ, a także ciśnienie.
 3. Dobór odpowiedniego naczynia-zbiornika wzbiorczego gdzie będzie znajdował się glikol o odpowiedniej temperaturze.
 4. Dobór odpowiednich średnic rur instalacji wody lodowej.
 5. Dobranie wszelkiego rodzaju armatury kontrolno-pomiarowej.

Budowa instalacji wody lodowej

Wykonanie prawidłowego i odpowiedniego projektu jest bardzo ważne. Popełnienie błędu już na początku projektu systemu chłodzenia może prowadzić do wielu problemów w późniejszym czasie. Zaufaj Profesjonalistą i ciesz się niezawodną pracą wybierając ChillerTech. Spotkaliśmy się już z przypadkami gdzie projekt został zrobiony prawidłowo, a budowa została absolutnie inaczej zrobiona z racji na popełnienie błędów co do usadowienie pomp itd.

Budowa systemów chłodzenia na rurach:

Systemy wody lodowej na rurach stalowych zaciskanych
Rury stalowe zaprasowywane- zaciskane
 1. Rury z PVC-u to rury z polichlorku winylu które są Naszym zdaniem Najlepszym materiałem przeznaczonym do systemów wody lodowej. Systemy PVC-u mają wiele zalet co czyni je popularnymi w różnych dziedzinach np: przemysł chemiczny, chłodniczy, a także nawadniania. Systemy z PVC-u cechuje również długoletni okres żywotności który wynosi około 50 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jednym z minusów tego typu rozwiązania jest słaby zakres temperatur. Maksymalna temperatura dopuszczalna jaka może znajdować się wewnątrz instalacji to 50 stopni Celsjusza. W systemach chłodzenia gdzie temperatura medium chłodzącego wynosi od 0- 25 stopni rozwiązanie tego typu to najlepsza opcja.
 2. Rury stalowe zaprasowywane są to m.in. systemy KAN które świetnie odnajdują się np: w blokach połączenia grzejników. Są to odpowiednio dobrane kształtki które są zaciskane przez specjalną zaciskarkę. Nasza Firma pracuje na najwyższej jakości produktach i korzysta z profesjonalnych i odpowiednio dobranych narzędzi. Systemy stalowe zaciskane są droższe od rur PVC-u, lecz gdy parametr medium jest wysoki to warto dopłacić. Dla rur PVC-u temperatura krytyczna to 60 stopni Celsjusza, gdzie temperatura krytyczna dla rur stalowych to około 400-800 stopni. Instalacje gdzie medium chłodzące musi wynosić nawet 180 stopni wykorzystujemy tylko rury stalowe.

Większość instalacji zazwyczaj wykonujemy na rurach PVC-u z racji na małe temperatury. Metoda łączenia rur PVC-u to klejenie specjalnym klejem krótko schnącym, bądź długo schnącym marki Griffon specjalnie przeznaczonym do łączenia rur z PVC-u. Nasze systemy wody lodowej budujemy na rurach do maksymalnego ciśnienia 16 BAR. 

Zastosowanie odpowiedniego medium chłodzącego

Wykorzystuje się różnego rodzaju mieszaniny które znajdują się w instalacji wody lodowej. Jednak niektóre mieszaniny chronią Nas przed tworzeniem się zanieczyszczeń, a niektóre wręcz odwrotnie. Odpowiednie zastosowanie medium chłodzącego jest również bardzo ważnym elementem.Glikol w instalacjach wody lodowej

 1. Zastosowanie glikolu etylenowego rozcieńczonego w odpowiedniej proporcji z wodą daje Nam pewność że Nasza instalacja będzie czysta. Krzepnięcie glikolu jest mocno uzależnione od jest stężenia z wodą przy 30% jest to temperatura -15°C, lecz w przypadku gdy stężenie wynosi 40% jest to już -25°C. Pamiętajmy jednak że glikol jest lepki co powoduje gorszy przepływ, a co za tym idzie spadek odbioru ciepła od urządzenia chłodniczego w tym przypadku agregatu wody lodowej. Glikol chroni Nas przed tworzeniem się w instalacji wszelkiego rodzaju kamienia oraz zanieczyszczeń.
 2. Zastosowanie wody jest to dość ryzykowne z racji na to gdy temperatura nagle zejdzie poniżej 0°C może dojść do rozszczelnienia m.in. parownika urządzenia, dry coolera w którym znajduje się medium chłodzące, bądź uszkodzenia instalacji wody lodowej, a to powoduje wysokie koszty naprawy. Przyczynia się to również do późniejszego przestoju maszyn oraz szybkiej budowy nowego systemu chłodzenia. Nasza Firma zawsze w swych instalacjach używa glikolu lub koncentratuInstalacja wody lodowej
 3. Zastosowanie mrówczanu potasu który jest ekologiczny oraz cechuje się niską lepkością i wysokim przewodnictwem. Jego koszt jest jednak znacząco droższy niż zwykłej wody i glikolu. 

Modernizacja systemów chłodzenia

Wiele Firm się rozrasta co przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania w chłód, a także modernizacji systemu chłodzenia. Nasza Firma już od lat pełni usługi modernizacji instalacji, jak również systemów wody lodowej. Są jednak przypadki gdy nie zamierzamy modernizować instalacji. Są to instalacje które posiadają wiele błędów i lepszym wyjściem jest budowa nowej instalacji wody lodowej. Naszą Firmę cechuje bezawaryjna praca Naszych urządzeń oraz systemów. Budowa choćby najmniejszej instalacji wody lodowej jest precyzyjnie wykonywana. Z tego właśnie względu Nasza marka cieszy się dużą popularnością na rynku chłodnictwa i klimatyzacji. Nasza Firma również pełni usługi sprzedaży oraz wynajmu agregatów wody lodowej dowolnego typu, mocy chłodzenia czy producenta. Posiadamy w swej ofercie chillery chłodzone powietrzem, jak również wodą z zastosowaniem dowolnego typu sprężarek chłodniczych. Odwiedź Nasz Sklep

Instalacja wody lodowej | ChillerTech

Jedna z Naszych realizacji- System służy do chłodzenia urządzeń i maszyn