Chłodzenie adiabatyczne
Spis treści:
Chłodzenie adiabatyczne | ChillerTech – Instalacje chłodnicze, kluczem do sukcesu!
Dlaczego powinniśmy unikać tego typu rozwiązań?
Chłodzenie Adiabatyczne, także zwane chłodzeniem ewaporacyjnym to system schładzania stosowany już w starożytnym Egipcie, Indiach i na Bliskim Wschodzie. W latach 60 był szeroko wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, lecz ze wglądu na niskie koszty energii elektrycznej zaczęto odchodzić od tego rodzaju chłodzenia. Zaczęto wykorzystywać urządzenia ziębnicze odporne na warunki klimatyczne.
Chłodzenie adiabatyczne- Czym w ogóle jest?
Polega ono na wykorzystaniu fizycznych właściwości parowania cieczy np. wody. Chodzi tutaj o proces w którym woda ze stanu ciekłego przechodzi w stan gazowy. Ciecz potrzebuje do tego energii na skutek czego powietrze zostaje naturalnie schłodzone. Innymi słowy, mamy tutaj do czynienia z przekształceniem ciepła jawnego (temperatury) na ciepło utajone (wilgotność). Mimo wielu zalet związanych z tym sposobem chłodzenia z doświadczenia firmy ChillerTech wynika, że należy unikać tego systemu. Systemy ewaporacyjne od kilkunastu lat są intensywnie udoskonalane
Chłodzenie adiabatyczne ma za zadanie obniżyć temperaturę wpływającą na skraplacz urządzenia, lub także zwaną chłodnicą urządzenia. Woda jest rozpryskiwana przez ten system w określonych odstępach czasowych. Sami wiemy że w przypadku ciągłej pracy tego systemy wiązało by się to z dodatkowymi kosztami za wodę, oraz osadzanie się wody co może przyczynić do powstania grzyba, jak również jeśli urządzenie jest na dachu może lecieć woda.
Wiele nowoczesnych obiektów zaczęło wykorzystywać chłodzenie adiabatyczne, niestety nasza ekspertyza dwóch ostatnich urządzeń potwierdza nie do końca chwalebną opinię na temat tego typu rozwiązań. Dlaczego?
Woda ze względu na to, że posiada w sobie zasoby kamienia, schładzając rozgrzane powierzchnie zrasza je, przy tym zostawiając osad, kamień. Jeśli np. mówimy tutaj o przednich częściach lameli to usunięcie niepożądanego kamienia nie sprawiałoby zbyt dużej trudności. Jednakże wentylatory wciągają ciecz, która zrasza cały lamel, a w konsekwencji zanieczyszcza jego powierzchnię. Kamień nie dość, że pogarsza parametry wymiany cieplnej to w dodatku może być przyczyną wystąpienia korozji i utraty hermetyczności instalacji freonowej w urządzeniach typu chiller, oraz dry cooler. Należy również zaznaczyć, że wszędzie gdzie wykorzystuje się wodę, istnieje ryzyko rozwoju bakterii. Wprawdzie chłodzenie adiabatyczne oferuje duży potencjał optymalizacji energii, ale potrzebuje bardzo dokładnego projektowania i eksperckiej wiedzy na poziomie realizacji.
Chłodzenie adiabatyczne- Dlaczego nie rekomendujemy tego systemy
- Ryzyko uszkodzenia wentylatorów skraplaczy
- Zapchanie lameli skraplacza- co może przyczynić się do zniszczenia skraplacza i utraty freonu
- Osadzanie się kamienia, a co za tym idzie korozja podzespołów urządzenia
- Wysoki stopień zużycia wody
- Wyższe koszty naprawy i serwisowania urządzenia
Serwisujemy i naprawiamy agregaty wody lodowej, oraz dry cooler dowolnej wydajności chłodniczej, a także dowolnego producenta. Nasz wykwalifikowany serwis, wraz z firmą SKiC Robert Aptacy obsługuje teren całej Polski.
Chłodzenie adiabatyczne | ChillerTech – Systemy chłodzenia
Systemy adiabatyczne
no images were found