Chłodzenie glikolem

5/5 - (5 votes)

Chłodzenie glikolem | ChillerTech- Projekt, budowa i modernizacja systemów wody lodowej

Systemy chłodzenia oparte o wodę lodową to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane m.in. w przemyśle, ale również wykorzystane do celów klimatyzacji. Systemy, jak również instalacje wody lodowej pozwalają nam ustabilizować i zapewnić żądany parametr na najwyższym poziomie niskim kosztem. Instalacje wody lodowej cechują się przede wszystkim bezawaryjną pracą, dużą wydajnością i szybkim zwrotem wykorzystując do chłodzenia np. Free cooling- dry coolery. Systemy oraz instalacje bazujące na wodzie lodowej są konkurencją dla tradycyjnych systemów wykorzystujących do chłodzenia freon.

Chillery – agregaty wody lodowej

Chłodzenie glikolem - chillery
Chłodzenie glikolem – chillery/agregaty wody lodowej

Chillery zwane również agregatami wody lodowej to urządzenia chłodnicze, których zadaniem jest zapewnienie żądanego parametru medium chłodzącego. To ich zadaniem jest jak najszybsze ustabilizowane, a także zapewnienie żądanego parametru wody lodowej. Na rynku możemy znaleźć agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem oraz chłodzone wodą. W czym jest różnica i jaki wybrać? O tym jednak za chwilę. Duża elastyczność, jak również bogata oferta agregatów wody lodowej pozwala Nam dostarczyć chillery o mocy od 4 kW, aż po chillery przemysłowe o mocy 1,5 MW. Na rynku możemy znaleźć masę chillerów różnych marek tych droższych, jak również tych tańszych, które zwykle są nieco gorsze. W Naszej ofercie znajdziesz tylko chillery renomowanych marek w niskiej cenie. 

Agregat wody lodowej chłodzony powietrzem lub wodą. Jaki wybrać?

Głównie zależy to od miejsca usadowienia samego urządzenia chłodniczego. Chillery chłodzone powietrzem usadowione są zazwyczaj na zewnątrz, gdzie mają dostęp do czystego powietrza. W przypadku chillerów chłodzonych wodą znajdują się one zwykle wewnątrz hali, w magazynie, bądź ściśle określonym miejscu. Są one wykorzystywane w miejscach gdzie nie ma dostępu do czystego powietrza, a zabrudzenie wewnątrz jest duże. Musimy również pamiętać że prawidłowy wybór wpływa również na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, jak również długotrwałą i bezawaryjną pracę. Profesjonalny dobór urządzeń chłodniczych od ChillerTech.

Chillery chłodzone wodą są rzadziej spotykane na rynku z racji na podwyższone koszty inwestycji, jak również brak możliwości rozbudowy systemu o opcję Free cooling. Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem są coraz częściej wyposażone w odzysk ciepła, bądź opcję free cooling. Czym jest więc free cooling? Free cooling jest to znaczne ograniczenie pracy sprężarek chłodniczych, jak również innych podzespołów chłodniczych. Pozwala to Nam na zredukowanie kosztów energii potrzebnej dla pracy energochłonnego chillera. Przyczynia się to również do szybszego zwrotu kosztów inwestycji. Wykorzystując tego rodzaju systemy pozwala Nam to zredukować koszty energii o około 30-60%. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa niż temperatura nastawy do chłodzenia wykorzystujemy Free cooling- dry cooler. (Czytaj więcej)

Instalacja wody lodowej

Chłodzenie glikolem - instalacja wody lodowej
Chłodzenie glikolem – instalacja wody lodowej

Urządzenie chłodnicze czyli chiller odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu systemu chłodzenia, lecz należy pamiętać że instalacja wody lodowej jest równie ważnym czynnikiem. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju rur, średnic, jak również ich prawidłowe rozprowadzenie pozwoli Nam na łatwą obsługę i najwyższą efektywność. ChillerTech już od blisko 20 lat pełni profesjonalne usługi projektu, budowy, jak również modernizacji systemów i instalacji wody lodowej.

Zapewniamy Naszym Klientom żądany parametr, ciśnienie robocze i przepływ wody lodowej. Zbyt niski, bądź nie prawidłowy przepływ może przyczynić się do braku odbioru ciepła lub co gorsza awarii urządzeń, które chłodzimy. Nie pozwól Sobie na to! Wybierz ChillerTech

Medium chłodzące- woda czy glikol?

W instalacjach, jak również różnego rodzaju systemach wody lodowej wewnątrz najczęściej znajduje się glikol rozcieńczony z wodą, bądź po prostu woda. Bardzo często Kliencie pytając Nas co wybrać glikol czy woda. Należy zwrócić szczególną uwagę wybierając zwykłą wodę w okresie zimowym, gdzie temperatury na zewnątrz spadają poniżej 0 °C, co dość często przyczynia się do zamrożenia i uszkodzenia parownika (wymiennika ciepła). Jest to niestety bardzo poważna i kosztowna awaria, która może się przyczynić do wielu problemów.

Wybierając glikol mają Państwo pewność bezpieczeństwo w okresie zimowym, jak również w zimne noce. Glikol z racji na swą budową bardzo często jest wykorzystany w instalacjach wody lodowej. Glikol jednak należy rozcieńczać z wodą z racji na swą gęstość. W instalacjach wody lodowej najczęściej możemy się spotkać z proporcją 30-35%.

Tabelka pokazująca temperaturę zamarzania dla stężenie glikolu.

Proporcja glikol/woda 10% glikolu 20% glikolu 30% glikolu 40% glikolu 50% glikolu 60% glikolu
Temperatura zamarzania -3°C -8°C -16°C -25°C -37°C -55°C

Chłodzenie glikolem | ChillerTech