Chłodzenie glikolem

4.5/5 - (41 votes)

Chłodzenie glikolem | ChillerTech– Innowacyjne systemy chłodzenia oparte o wodę lodową

Systemy chłodzenia oparte o wodę lodową to coraz to popularniejsze rozwiązania cieszące się wysoką efektywnością, jak również bezkonkurencyjnie niskimi kosztami utrzymania. Zakres pracy umożliwiający Nam utrzymanie stałej i niezmiennej temperatury w zakresie od -12 oC, aż po +45 oC otwiera przed Nami nowe możliwości. Pojęcie, jakim jest woda lodowa przez wielu z Nas po dziś dzień jest nieznane.

Woda lodowa – szeroki zakres pracy umożliwiający zachowanie temperatur dodatnich, jak również ujemnych dość często wiąże się z prawidłowym doborem samego medium chłodzącego. Niejednokrotnie może być to zwykła woda, bądź też stężenie glikolu, którego zawartość uzależniona jest głównie od temperatury żądanej. Jednocześnie, w przypadku chłodzenia maszyn przemysłowych m.in. laserów głównym czynnikiem roboczym może być też woda destylowana, która za pomocą specjalnych filtrów reguluje ph wody, a co ważne jej twardość. Według niektórych samo pojęcie „woda lodowa” uznawane jest za rodzaj czynnika roboczego, którego zadaniem jest przewodnictwo ciepła. 

Bezkonkurencyjne i tanie w użytkowaniu układy chłodzenia oparte o wodę lodową. Alternatywa dla tradycyjnych systemów freonowych wypada świetnie zarówno pod kątem energetycznym, jak i ekologicznym. Ważnym podkreślenia jest zarówno fakt, iż poprzez wykorzystanie automatyki kontrolno-pomiarowej jesteśmy w stanie uzyskać stałą temperaturę z dokładnością do blisko 0,1 oC co jest imponującym wynikiem. Innowacyjne systemy, których funkcjonowanie jest niezaprzeczalnie oszałamiające. Dowiedź się więcej…

Chillery – Agregaty wody lodowej

Chłodzenie glikolem - chillery

Głównym zadaniem, a jednocześnie misją agregatów wody lodowej zwanych potocznie „chiller” jest zachowanie stałej temperatury, która uzależniona jest zazwyczaj od preferencji Klienta. To właśnie ich główną funkcją jest jak najszybsze ustabilizowanie, a także zapewnienie żądanego parametru. Za pomocą czynnika chłodniczego, a mianowicie freonu jesteśmy w stanie zapewnić stałą temperaturę pod potrzeby danego procesu, a następująco po poprzez wykorzystanie wymienników ciepła mamy możliwość odebrać ciepła z procesu. 

Na rynku możemy znaleźć przeróżne urządzenia, a mianowicie agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem, jak również agregaty wody lodowej chłodzone wodą, gdzie są one następnie dzielone. W czym tkwi więc problem? Jaka jest różnica oraz jaki wybrać?

Bogata linia, jak również duża elastyczność urządzeń z zakresu chłodzenia pozwala Nam na zachowanie najwyższych standardów. Blisko 86 chillerów dostępnych od ręki z zakresu wydajności od 1 kW, aż po 1,2 MW otwiera przed Nami nowe możliwości gwarantując przy tym najwyższą precyzję. Testy sprawnościowe, których zadaniem jest utrzymanie stałej wydajności, a co najważniejsze bezpieczeństwa. Chillery używane w przystępnej cenie, które możesz mieć już dziś.💣

Chiller chłodzony powietrzem lub wodą. Jaki wybrać?

Zmienne, a mianowicie zakres pracy czy też samo posadowienie urządzenia niejednokrotnie wpływają na pracę, a co za tym idzie żywotność całego układu, która jest bardzo ważnym aspektem całej inwestycji. Ważnym podkreślenia jest zarówno sam sposób użytkowania całego układu. 

Chillery chłodzone powietrzem
Chillery chłodzone powietrzem

Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem

Głównym czynnikiem, który wpływa na wybór samego urządzenia jest jego posadowienie. Chillery chłodzone powietrzem zazwyczaj usadowione są na zewnątrz, gdzie mają dostęp do odpowiedniej ilości oraz jakości powietrza. Wymiana ciepła następuje poprzez skraplacz w odmianie powietrze/freon. Z tego też właśnie względu tak ważnym jest prawidłowe rozmieszczanie urządzenia. Co ważne wentylatory w odmianie osiowej, bądź też promieniowej odpowiedzialne są za stałą temperaturę na skraplaczu, która sięga w okresie letnim nawet i 45 oC. 

Agregaty wody lodowej chłodzone wodą

W przypadku chillerów chłodzonych wodą znajdują się one zazwyczaj wewnątrz hali, a ich gabaryty są znacznie mniejsze niż w poprzednim przypadku. Są one wykorzystywane w miejscach gdzie nie ma dostępu do czystego powietrza, a zabrudzenie wewnątrz jest bardzo duże. Poprzez wymienniki ciepła w odmianie woda/freon jesteśmy w stanie oddać, bądź też przekazać ciepło. Nieraz tego typu rozwiązania stosowane są w przemyślę, gdzie poprzez to jesteśmy w stanie odzyskać ciepła, a następie zużyć je pod potrzeby m.in. c.w.u.

Musimy również pamiętać że prawidłowy wybór wpływa również na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, jak również długotrwałą i bezawaryjną pracę. Profesjonalny dobór urządzeń chłodniczych od ChillerTech.

Chillery z funkcją Free cooling

Chillery chłodzone wodą
Agregaty wody lodowej chłodzone wodą

Chillery chłodzone wodą są coraz to rzadziej spotykane na rynku z racji na podwyższone koszty inwestycji, jak również brak możliwości rozbudowy systemu o opcję Free cooling. Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem są natomiast coraz to częściej wyposażone w odzysk ciepła, bądź opcję free cooling. Czym jest więc free cooling?

Free cooling to w najprostszy sposób ograniczenie pracy sprężarek chłodniczych, jak również innych podzespołów chłodniczych poprzez wykorzystanie temperatury na zewnątrz. Pozwala to Użytkownikowi na znaczące zredukowanie roboczo-godzin całego układu, wpływając tym samym korzystnie na jego żywotność. Owa technologia ma zarówno na celu zredukowanie kosztów energii, która potrzebna jest do pracy urządzenia, a w tym przypadku chiller. Poprzez to jesteśmy w stanie wpłynąć pozytywnie na czas zwrotu kosztów inwestycji umożliwiając funkcjonowanie na najwyższym poziomie. Zmniejszenie rachunków za prąd o blisko 45% – 55% w skali roku? Dowiedź się więcej…

Instalacja wody lodowej

Chłodzenie glikolem - instalacja wody lodowej
Chłodzenie glikolem – instalacja wody lodowej

Urządzenie chłodnicze czyli chiller odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu systemu chłodzenia. Należy natomiast pamiętać, że instalacja wody lodowej jest równie ważnym czynnikiem. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju rur, średnic, jak również ich prawidłowe rozprowadzenie pozwoli Nam na łatwą obsługę i najwyższą efektywność. ChillerTech już od blisko 20 lat pełni profesjonalne usługi projektu, budowy, jak również modernizacji systemów i instalacji wody lodowej.

Zapewniamy Naszym Klientom żądany parametr, ciśnienie robocze i przepływ wody lodowej. Zbyt niski, bądź też nie prawidłowy przepływ może przyczynić się do braku odbioru ciepła lub co gorsza awarii urządzeń, które chłodzimy. Nie pozwól Sobie na to! Wybierz ChillerTech.

Medium chłodzące- woda czy glikol?

W instalacjach, jak również różnego rodzaju systemach wody lodowej wewnątrz najczęściej znajduje się glikol, bądź też woda. Bardzo często Kliencie pytając Nas co wybrać glikol czy woda. Należy zwrócić szczególną uwagę wybierając zwykłą wodę w okresie zimowym, gdzie temperatury na zewnątrz spadają poniżej 0 °C, co dość często przyczynia się do zamrożenia i uszkodzenia parownika (wymiennika ciepła). Jest to niestety bardzo poważna i kosztowna awaria, która może się przyczynić do wielu problemów.

Wybierając glikol mają Państwo pewność bezpieczeństwo w okresie zimowym, jak również w zimne noce. Glikol z racji na swą budową bardzo często jest wykorzystany w instalacjach wody lodowej. Glikol jednak należy rozcieńczać z wodą z racji na swą gęstość. W instalacjach wody lodowej najczęściej możemy się spotkać z proporcją 30-35%.

Tabelka pokazująca temperaturę zamarzania dla stężenie glikolu.

Proporcja glikol/woda 10% glikolu 20% glikolu 30% glikolu 40% glikolu 50% glikolu 60% glikolu
Temperatura zamarzania -3° C -8° C -16° C -25° C -37° C -55° C

Chłodzenie glikolem | ChillerTech – Lider w branży HVAC/R