Chłodzenie maszyn przemysłowych

5/5 - (62 votes)

Chłodzenie maszyn przemysłowych | ChillerTech -Lider w branży HVAC/R

Urządzenia mechaniczne, jak również przeróżne maszyny przemysłowe w pewnym momencie wymagają chłodzenia. W tym celu projektuje się i wdraża mniej lub bardziej skomplikowane systemy stabilizacji termicznej. Nasz serwis już od kilkunastu lat projektuje, buduje, modernizuje a także uruchamia przeróżne systemy chłodzenia. Chłodzimy i stabilizujemy termicznie pojedyncze urządzenia, całe maszyny, przeróżne procesy chemiczne i przemysłowe. Jednym słowem chłodzimy a także stabilizujemy termicznie wszystko, nasze realizacje gwarantują medium w odpowiednim parametrze.

Parametr medium chłodzącego

Dla mniej zorientowanych – każda maszyna chłodzona wodą, mieszaniną woda-glikol, olejem, itd… wymaga chłodzenia w określonym parametrze

 • temperatura na zasilaniu [stopnie Celsjusza]
 • ciśnienie [Bar]
 • przepływ [litry/godzinę]

Temperatura wody lodowej

Wiadomym jest żeby schłodzić maszynę jakiś proces należy zastosować medium o niższej temperaturze. Jednak my musimy schłodzić i wystabilizować termicznie proces, więc temperatura musi być odpowiednio dobrana. Jeśli woda lodowa będzie za zimna może uszkodzić urządzenie, rozsadzić instalację itd… Za wysoka nie dość że nie schłodzi maszyny to może zacząć ją podgrzewać. 

Ciśnienie medium chłodzącego

Optymalne ciśnienie wody lodowej wymaga zastosowania odpowiednich pomp wody a także reduktorów ciśnienia. Należy pamiętać zbyt niskie ciśnienie wody lodowej nie zapewni odpowiedniej penetracji medium przez wymienniki płytowe, wężownice o małych przekrojach, itd… Ponadto niewystarczające ciśnienie prowadzi do ciągłych problemów oraz częstych awarii chłodzonych maszyn. Ciśnienie robocze w urządzeniach i maszynach przemysłowych zazwyczaj wynosi od 0,5 BAR – do nawet 8 BAR  w zależności od maszyn. 

Przepływ medium chłodzącego 

Zaraz po ciśnieniu niezmiernie ważną rolę w systemach i instalacjach chłodniczych odgrywa przepływ. Podobnie jak niskie ciśnienie tak i niewystarczający przepływ wody lodowej skutkuje brakiem odbioru ciepła. Należy zaznaczyć zbyt duży przepływ również zaburza proces chłodzenia.

W projektowanych i budowanych przez nas systemach zapewniamy odpowiednie przepływy dzięki:

 • pompom wody o określonej i żądanej wydajności m3/godz
 • stosujemy pompy o zmiennej wydajności pompy z falownikiem
 • wykorzystujemy różnej konstrukcji reduktory przepływu wody
 • zwykłe by-passy też dużo daje 🙂 

W przypadku projektowania, modernizacji czy też budując nowy system chłodzenia zawsze prosimy klienta o jak największą ilość informacji:

 • żądany parametr wody lodowej /temperatura, ciśnienie, przepływ/
 • rodzaj medium /woda, woda po odwróconej osmozie, mieszanina woda-glikol, olej, woda-spirytus, itd…/
 • ilość urządzeń i ich specyfikacja – najlepiej DTR

System chłodzenia maszyn  i urządzeń przemysłowychChłodzenie maszyn przemysłowych

Odpowiednie chłodzenie maszyn i urządzeń przemysłowych jest niezmiernie ważnym elementem w każdej Firmie. Systemy wody lodowej są coraz popularniejszym system chłodzenia. Instalacje oraz systemy oparte o wodę lodową są przede wszystkim bezpieczniejsze dla środowiska. ChillerTech pełni usługi projektu, budowy i modernizacji systemów oraz instalacji wody lodowej. Systemy chłodzenia maszyn przemysłowych wymagają odpowiednio dobranych średnic rur, ich grubości oraz rodzaju. Źle lub nie odpowiednio poprowadzona instalacja może wiązać się z późniejszymi problemami, które są nie pożądane. Zaufaj Profesjonalistą!

Technologie chłodzenia od ChillerTech zapewniają Twoim maszyną lub urządzeniom odpowiedni parametr. Wykorzystując specjalnie dobrane zbiorniki buforowe pozwalają Nam na mniejszą ilość roboczo-godzin urządzenia. Pozwala on również na rzadsze załączanie się urządzeń chłodniczych. Parametry medium chłodzącego zależą od procesu oraz maszyny. W przypadku maszyn produkujących folie czy plastik temperatura waha się blisko 10oC, a dla chłodzenia oleju jest to parametr ok. 17oC-22oC. Parametry wody lodowej są różne z racji na rodzaj i markę maszyny. Czytaj więcej na temat parametrów wody lodowej

Chłodzenie maszyn przemysłowych

Poprawne dobranie urządzenia chłodniczego

ChillerTech pełni usługi skupu, kompleksowej regeneracji, sprzedaży i wynajmu agregatów wody lodowej dowolnego producenta, mocy chłodniczej czy typu. Posiadamy dostęp do nowych, a także używanych wytwornic wody lodowej takich marek jak: Trane, Carrier, Berling, MTA, ClimaVeneta, Clivet, Airwell, Stulz, Hyfra itd. Chillery od ChillerTech cechują się wydajną i bezawaryjną pracą.

Odpowiednio dobrana moc chłodnicza urządzenia pozwoli Twojej Firmie na:

 • Niższe koszty utrzymania. Koszty związane z pracą urządzenia chłodniczego również wpływają na rentowność Firmy.
 • Niższe koszty eksploatacyjne. Przemysłowe, a zarazem duże urządzenia wiążą się ze zwiększonymi kosztami eksploatacyjnymi. Pozwól aby doborem zajęła się Firma z doświadczeniem.
 • Mniejsza ilość czynnika chłodniczego. Większa moc chłodnicza bardzo często wiąże się ze zwiększoną ilością czynnika chłodniczego (freon). W przypadku awarii, bądź naprawy ilość freonu jest zminimalizowania do minimum. Dbajmy o Nasze Środowisko!

Zalety opisane powyżej to jedne z powodów dla których warto odpowiednio dopasować chiller. Maszyny, jak również urządzenia przemysłowe wymagają odpowiedniego parametru, mocy, przepływu i ciśnienia. Wybierając ChillerTech masz pewność że cała inwestycja będzie na najwyższym poziomie.

Zastosowanie Free coolingu w przemyśleChłodzenie maszyn przemysłowych wodą lodową

ChillerTech wykorzystuje nowoczesne systemy chłodzenia które pozwala Naszemu Klientowi na zminimalizowanie kosztów pracy urządzeń. Free cooling inaczej dry cooler to nowoczesny system chłodzenia który nie zawiera w swej budowie żadnych sprężarek, presostatów i innych podzespołów chłodniczych. Free cooling do chłodzenia wykorzystuje zimne powietrze które jest na zewnątrz.  W przypadku gdy temperatura (parametr) na zewnątrz jest niższa, niż temperatura medium chłodzącego za chłodzenie odpowiedzialny jest Free cooling. Czytaj więcej na temat Free cooling.

Chłodzenie maszyn i urządzeń przemysłowych wodą lodową | ChillerTech


Zapraszamy również na stronę Naszego partnera SKiC | Chłodnictwo przemysłowe