Chłodzenie procesowe w przemyśle

5/5 - (3 votes)

Chłodzenie procesowe w przemyśle | ChillerTech

Chłodzenie procesowe w przemyśle pełni bardzo ważną rolę. Odpowiedni parametr, ciśnienie, jak również przepływ pozwala Nam na wydajną i bezawaryjną pracę systemu chłodzenia procesowego. Dziś postaramy się Państwu wyjaśnić czym tak naprawdę jest chłodzenie procesowe w przemyśle. Zachęcamy również Państwa do korzystania z usług Naszej Firmy w tym zakresie.

Chłodzenie procesowe to nic innego jak wychładzanie dowolnego medium woda, mieszaniny cieczy, gazu, oparów, materiałów metalowych i nie metalowych, a także wielu innych materii. Jednak jak sama nazwa wskazuje wszystko to musi być zawarte w konkretnym procesie. I tak:

Chłodzenie procesowe ChillerTech Wiktor AptacyChłodzenie wody z glikolem na potrzeby central wentylacyjnych, klimatyzacji przemysłowej

Jak najbardziej to chłodzenie procesowe. Prymitywne, jednak tutaj obniżamy temperaturę wody z glikolem by ona przez chłodnicę wystabilizowała temperaturę przepływającego przez nią powietrza. Bardzo często te systemy znajdują zastosowanie w centach handlowych gdzie ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego. Temperatura komfortu cieplnego jest inna w zimę, a inna w lato. O ile ktoś by zarzucił że to żaden proces złożony to następnym przykładem jest mianowicie klimatyzacja precyzyjna. W procesach klimatyzacji precyzyjnej musimy stabilizować termicznie temperaturę w serwerowni, laboratorium, szafach sterowniczych itd. Lecz musimy zapewnić również odpowiednią wilgotność powietrza, a tutaj niska temperatura osusza więc musimy powietrze zwilżyć poprzez zastosowanie nawilżaczy. Więc coraz wyraźniej rysuje się cały proces.

Chłodzenie procesowe w przemyśle

Chłodzenie maszyn i urządzeń to również doskonały przykład chłodnictwa procesowego.

Wyobraźmy sobie zwykłą tokarkę, a nawet wiertarkę przemysłową w trakcie pracy musimy schłodzić nuż tokarski lub wiertło. Tutaj sprawa jest prosta musimy wychłodzić olej emulgujący do odpowiednie temperatury bliskiej 24oC i po sprawie. Jednak zostaje kwestia stabilizacji termicznej oleju przekładniowego. Temperatura oleju przekładniowego waha się w zakresie od 28oC nawet do 80oC. Tu jednak nie wystarczy samo chłodzenie, musimy również grzać aby zapewnić doskonały parametr. Przykładem tego typu urządzeń może być „chiller oil

Chłodzenie oleju i form wtryskowych w procesie chłodzenia procesowego.Chłodzenie oleju i form wtryskowych w procesie chłodzenia procesowego.

W tym przypadku również musimy wystabilizować temperaturę wody koniecznej do schłodzenia formy jak również zapewnić odpowiednią temperaturę oleju. Jednak w przypadku chłodzenia extrudera wytłaczarki – wydmuchiwarki do folii tutaj musimy również zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza koniecznego do w dmuchu w rękaw folii. Powietrze można chłodzić lub podgrzewać z zastosowaniem agregatów chłodniczych z odwróceniem pętli. Natomiast wilgotność można stabilizować z wykorzystaniem osuszaczy czy też w odwrotną stronę nawilżaczy.  

Jeszcze wiele innych systemów chłodzenia procesowego można przytaczać i opisywać jednak ten artykuł został napisany w celu przybliżenia aspektu chłodzenia procesowego. Zawsze możecie Państwo zadać Nam pytanie, a my spróbujemy go opisać na Naszej stronie z pożytkiem dla Wszystkich. Kontakt: info@chillertech.pl

Chłodnictwo przemysłowe i procesowe w przemyśle tworzyw sztucznych

Chłodnictwo procesowe w przemyśle obróbka metali ze skrawaniem

Chłodzenie procesowe w przemyśle | ChillerTech