Chłodzenie wytłaczarek do produkcji granulatu

5/5 - (3 votes)

Chłodzenie wytłaczarek do produkcji granulatu | ChillerTech – Lider wśród branży HVAC

Urządzenia chłodnicze, a także stabilizujące jakimi są chillery znajdujące zastosowanie w przemyśle tworzyw sztucznych są niezmiernie ważnym elementem każdego układu chłodzenia. Choćby najmniejsze skoki temperatur mogą w negatywny sposób wpłynąć na jakość produktu Naszego Klienta. Tego typu systemy zazwyczaj muszą charakteryzować się wysoką efektywnością, jak również elastycznością pozwalającą im na pracę w różnych warunkach przy zadanych parametrach. ChillerTech to firma świadczącą usługi w zakresie projektu, budowy, a także modernizacji systemów oraz instalacji chłodzenia opartych o wodę lodową. Zobacz jak wiele możesz zyskać…

Nasza Firma w ostatnim czasie została poproszona o naprawę agregatu wody lodowej marki Carrier służącego do chłodzenia wytłaczarek. Nasz zleceniodawca podkreślić od początku, że układ chłodzenia oparty o chiller Carrier nigdy nie pracował w pełni wydajnie. Przy okazji remontu urządzenia Nasza Firma miała zaproponować rozwiązanie, które zapewniłoby najwyższą wydajność, efektywność, a przede wszystkim bezawaryjność. 

Dotychczasowy układ chłodzenia został opary o chiller / agregat wody lodowej o wydajności chłodniczej bliskiej 70 kW. Parametr zadany medium chłodzącego, w tym przypadku wody lodowej wynosił aż 28 oC – 30 oC.

Błędy w systemach chłodzenia wytłaczarek

Chłodzenie wytłaczarek do produkcji granulatu

Dość często firmy z branży HVAC sugerują Swym Klientom zastosowanie agregatów wody lodowej do chłodzenia systemów bazujących na wysokich temperaturach. Firma ChillerTech decydując się na chłodzenie tego typu układów chłodzenia opartych o wodę lodową wybiera technologię Free cooling. To pozwala Nam na zwrot inwestycji szybszy, aż o 65%, który jest możliwy dzięki wykorzystaniu dry coolerów.

Specyfika tego typu urządzeń nie wymaga natychmiastowego, bądź bardzo szybkiego obniżenie temperatury z racji na wysokie temperatury. W systemach wytłaczarek zadaniem systemu jest chłodzenie oleju, jak również produktu końcowego, z tego właśnie względu medium powinno mieć parametry ok. 28 oC – 30 oC. Zaś tego typu układy bazują na wysokim ciśnieniu bliskim ok. 2-3,5 Bar przy przepływie (najczęściej spotykane) około 50 litrów/min.

W przypadku tak wysokiego parametru chłodzenie jakim jest technologia oparta o Free cooling jest jak najbardziej korzystna. Po co więc angażować do tego chiller?

Pamiętajmy, że urządzenia chłodnicze jakimi są agregaty wody lodowej zwane również chillerami pracują w temperaturach 12oC/7oC. Przy tak wysokim parametrze jakim jest blisko 30 oC, tego typu urządzenia zaczynają wariować. Błędy, które sygnalizują Nam za wysoką temperaturę oraz wysokie koszty pracy. Skontaktuj się z Nami już dziś!

Chłodzenie maszyn i urządzeń wodą

Długoletnie doświadczenie pozwala Nam stwierdzić jednoznacznie, by nie stosować wody do chłodzenia maszyn i urządzeń. Wybierając wodę, jako medium chłodzące jest bardzo niekorzystne zarówno dla Nas, jak i dla samego układu.

Jakie wady za sobą niesie zastosowanie wody jako medium chłodzącego:

  • Stosowanie wody jako medium chłodzące w żaden sposób nie uchronimy Nas przed kamieniem kotłowym, który w miarę przyrostu zmniejsza zarówno drożność jak i skuteczność odbioru ciepła. Pamiętajmy, że choć woda jest bardzo dobrym odbiornikiem ciepła posiada ona wiele wad. Jedną z najważniejszych wad jakie posiada jest duża zawartość zanieczyszczeń. Pokłady rdzy oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, mogą po pewnym czasie w znacznym stopniu wpłynąć na układ chłodzenia.
  • Tam gdzie woda zawsze jest i korozja. W przypadku, gdy woda przeniknie przez skorodowany od wewnątrz element do np. oleju skutki mogą być nieodwracalne. Uszkodzenie pomp oraz wymiana oleju na nowy w dość dużych układach może być bardzo kosztowna, a przede wszystkim wiązać się z przestojem maszyn Naszego Klienta. W skrajnych warunkach może również przyczynić do całkowitej wymiany całej maszyny.
  • Woda zamarza. Niestety woda nie chroni Nas przed zimą, a mianowicie niskimi oraz minusowymi temperaturami. Zamarznięcie wody może przyczynić się do rozsadzenia zarówno instalacji, chillera, czy też dry coolera. Tego typu uszkodzenia wymagają natychmiastowego zatrzymania w celu zmniejszenia ryzyka ich uszkodzenia.

Chłodzenie granulatu z wytłaczarek

Najlepszym wyjściem jest odseparowanie za pomocą wymienników ciepła wody lodowej od wody do chłodzenia granulat z racji na kilka powodów jakimi są m.in.:

  1. Woda z granulatem pracuje w układzie otwartym, a co za tym idzie niesie ze sobą pewne ilości granulatu, a także brudu w postaci kamienia kotłowego, rdzy itd…
  2. Swym Klientom zawsze zalecamy zastosowanie do chłodzenia glikolu, jednak on nie nadaje się do chłodzenia produktu. Z tego właśnie względu należy odseparować wodę lodową (glikol) od zwykłej wody za pomocą specjalnego wymiennika ciepła. Zalecamy, aby do tego typu chłodzenia glikol/woda zazwyczaj wykorzystywać wymienniki płaszczowo/rurowe, które są przede wszystkim trwalsze, wydajniejsze, oraz bezpieczniejsze. Wymienniki płytowe nie nadają się do tego typu systemów. Choćby najmniejsze pokłady zanieczyszczeń przyczyniają się do ich zatkania co w konsekwencji prowadzi do braku odbioru. Należy również podkreślić, że żywotność  wymienników płytowych jest stosunkowo krótka. 
  3. Przepływ oraz ciśnienie robocze. Dość mały przepływ przy stosunkowo dużym ciśnieniu to tylko jedna z różnic pomiędzy wodą lodową, a wodą. Agregaty wody lodowej bazują zazwyczaj na przepływie, a nie na ciśnieniu.

Chillery w systemach chłodzenia wytłaczarek 

Agregaty wody lodowej pracują zazwyczaj przy zachowaniu parametrów 12/7 stopni Celsjusza natomiast parametr bliski ok. 28/30 może w znacznym stopniu wpłynąć na jego żywotność, choćby był najlepszy. Dość często nawet dochodzi do ich uszkodzenia, z racji na tak wysoki paramater. Większość chillerów nawet nie pozwoli się załączyć. Po co więc inwetsować w tego typu urządzenia, jeśli ten sam efekt możemy osiągnąć wykorzystując wieże chłodnicze, dry coolery, chłodnice powietrza oraz inne urządzenia z zakresu chłodzenia.

Chłodzenie wytłaczarek do produkcji granulatu | ChillerTech – Nowoczesne układy chłodzenia oparte o wodę lodową