Czyszczenie form wtryskowych

4.8/5 - (63 votes)

Czyszczenie form wtryskowych | ChillerTech – Lider w branży HVAC

ChillerTech to firma świadcząca usługi w zakresie serwisu, naprawy, jak również modernizacji agregatów wody lodowej wykorzystywanych w branży tworzywowej. Odpowiednio dobrany, a także regularny serwis pozwoli Twojej Firmie na najwyższą pracę. Zobacz jak wiele możesz zyskać wybierając ChillerTech. Czyszczenie form wtryskowych

Choćby najmniejsze spadki temperatury, a także rozbieżność pomiędzy temperaturą na urządzeniu, a maszynie może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość Twoich produktów. Pamiętajmy jednak, aby urządzenie tego typu były regularnie konserwowane, a opiekę nad nimi sprawowali Specjaliści. Jednak bardzo ważnym aspektem, który w znacznym stopniu wpływa na pracę systemów chłodzenia jest początkowy projekt oraz budowa. Choćby najmniejsze popełnienie błędów już na początku projektu mogą prowadzić do wielu problemów w późniejszym czasie. Nie pozwól Sobie na to! 

Innowacyjność. Wydajność. Bezpieczeństwo. To tylko jedne z cech jakie charakteryzują systemy, a także instalacje chłodzenia oparte o wodę lodową od ChillerTech. Innowacyjne systemy chłodzenia oparte o Free cooling pozwalający Nam na zmniejszenie kosztów o nawet 60%. Gwarancja satysfakcji.

Naszym zadaniem był serwis i naprawa agregatu wody lodowej MTA CY051 oraz mycie form wtryskowych w zakładzie znajdującym się na dolnym Śląsku. 

Czyszczenie układu chłodzącego formy wtryskowe (wymienniki ciepła)

Czyszczenie form wtryskowych

Jedną z flagowych usług pełnionych przez firmę ChillerTech jest serwis, naprawa, jak również kompleksowe czyszczenie form wtryskowych niezależnie od mocy, typu, czy też producenta. Blisko 20 letnie doświadczenie, zdobyta wiedza, a także certyfikaty czynią Nas liderem na rynku HVAC. 

Mówiąc o formach wtryskowych należy pamiętać, aby traktować je jak wymienniki ciepła. Energia cieplna, która musiała zostać dostarczona do tworzywa w celu jego uformowania musi zostać odebrana, aby doprowadzić do odpowiedniej sztywności wyprasek. Należy je schłodzić do określonej temperatury dlatego też bardzo ważne, w tym procesie jest wykorzystanie odpowiednich obiegów cieczy termostatującej formę wtryskową. Należy pamiętać, że aby utrzymać odpowiednie parametry pracy układy chłodzące muszą pracować sprawnie. W związku z tym należy je poddawać cyklicznemu czyszczeniu i częstym przeglądom. Zabrudzony, bądź co gorsza zatkany układ chłodzenia form wtryskowych w najgorszym przypadku może doprowadzić do uszkodzenia zarówno form , jak również urządzenia chłodniczego, w tym przypadku agregatu wody lodowej potocznie nazywanego chillerem. Z tego względu zawsze zalecamy Naszym Klientom, aby tego typu urządzenia były poddawane regularnej eksploatacji, aby zminimalizować tego typu ryzyko uszkodzenia i co gorsza przestoju produkcji. Postaw na Profesjonalizm i ciesz się niezawodną pracę Twoich systemów chłodzenia

Nasze spostrzeżenia i ekspertyza po dokonaniu przeglądu zerowego form wtryskowych
 • System chłodzenia form wtryskowych został oparty o dwa agregaty wody lodowej o niewystarczającej efektywności. Urządzenie niestety pracowało w dość skrajnych warunkach, duże zabrudzenie na hali oraz słaby dostęp do odpowiedniej ilości powietrza. Przyczyniło się to więc do niepoprawnej pracy całego systemu chłodzenia. 
 • Instalacja/system chłodzenia został zaprojektowany i wykonany w niewłaściwy sposób. Zbyt mała średnica węży, brak odpowietrzników znajdujących się po instalacji wody lodowej, a także brak filtrów.
 • Układ chłodzenia tzn. formy, instalacja oraz wymienniki ciepła znajdujące się w urządzeniu mocno zanieczyszczone osadem z rdzy. 
 • Obieg czynnika chłodzącego mocno zaburzony.

Czyszczenie form wtryskowych i wymienników chłodzących olej

 1. Pierwsza czynnością było rozłączenie instalacji wody lodowej wszystkich wtryskarek.
 2. Następnie stosując skompresowane powietrze usunęliśmy z form oraz wymienników pokłady rdzy oraz wszelkie zanieczyszczenia.
 3. Gdy skończyliśmy mechaniczne czyszczenie zgrzewarek, napełniliśmy instalację płynem o kwaśnym odczynie w celu gruntownego przepłukania całego układu.
 4. W kolejnym kroku mocno zabrudzony kwas zastąpiliśmy wodą i powtórzyliśmy czynność płukania aż do momentu w którym w rurkach rotametrów zaobserwowaliśmy przepływ czystej cieczy.
 5. Instalację wypełniliśmy specjalną płukanką – mieszaniną cieczy, która bardzo dobrze zabezpiecza układ przed rdzewieniem oraz odkładaniem się osadu i kamienia kotłowego.
 6. Układ na tym roztworze może śmiało pracować ze względu na to, że temperatura wody nie osiąga wartości powyżej 50°C.
 7. Wymienniki ciepła (płaszczowo-rurowe), które mają za zadanie zredukować temperaturę oleju wtryskarek zostały wyczyszczone mechanicznie.

Podsumowanie prac serwisowych dokonanych przez ChillerTech

Po zakończeniu wszelkiego rodzaju czynności serwisowych, jak również czyszczeniu form wtryskowych uruchomiliśmy układ w celu jego weryfikacji. Układ zaczął pracować poprawnie, prawidłowe ciśnienie i przepływ znajdujący się na rotametrach. Po wykonaniu w/w czynności Nasz Serwis zaobserwował również, że chillery zaczęły pracować sprawniej. Urządzenie jednak są dobrane nieodpowiednio (Temp. żądana na poziomie 10 oC jest dość problematyczna/nie osiągalna dla chillera). Urządzenia zbijają temperaturę dość wolno, jednak już teraz widzimy rezultaty Naszej pracy. Obsługa techniczna poinformowała Nas, że system jeszcze nigdy nie pracował tak dobrze i wydajnie. 

Serwis i naprawa agregatów wody lodowej | ChillerTech

Czyszczenie i mycie form wtryskowych na terenie całej Polski