Czyszczenie wymienników ciepła

5/5 - (94 votes)

Czyszczenie wymiennika lub wymienników ciepła

Nasza Firma ChillerTech Wiktor Aptacy oferuje usługi w zakresie naprawy, serwisu systemów instalacji wody lodowej, a także systemów ciepłowniczych. Nasz długoletnie doświadczenie zdobyta wiedza, a także certyfikaty czynią Nas liderem.

Serwis wymienników ciepła w agregatach wody lodowejCzyszczenie wymienników ciepła

Aby utrzymać wymiennik w dobrej kondycji należy poddawać go regularnej diagnostyce oraz gruntownej konserwacji. Zalecamy prowadzenie rejestru prac renowacyjnych co pozwoli na uniknięcie zaniedbań bądź niepotrzebnych, dodatkowych kosztów związanych z serwisem. Cykliczność prac serwisowych z reguły rekomendowana jest przez producenta. Musimy jednak pamiętać o tym, że wiele czynników takich jak, warunki w jakich pracuje urządzenie, temperatura czy zastosowany rodzaj medium może wpływać na konieczność wykonywania częstszych profilaktycznych przeglądów. Należy także pamiętać, że na skuteczność procesów produkcyjnych często wpływa m.in. wydajność płytowych wymienników ciepła. Ze względu na odkładanie się w nich różnego rodzaju zanieczyszczeń dochodzi często do obniżenia prawidłowych parametrów. W konsekwencji prowadzi do stanu w którym, wymiennik działa poniżej swojej maksymalnej efektywności. Może prowadzić także do  znacznego podwyższenia kosztów zużycia energii, a niekiedy nawet do uszkodzenia podzespołów. Dlatego zaleca się ażeby co najmniej raz na dwa lata gruntownie wyczyścić i wypłukać wymiennik z kamienia kotłowego i szlamu.

Efekty wskazujące na zabrudzenie wymiennika ciepłaCzyszczenie wymienników ciepła

Niewiele Firm serwisuje regularnie chillery, a także wymienniki ciepła, lecz później skutkiem jest bardzo kosztowna naprawa, a także przestój maszyn.

Na szczęście niektóre Firmy działające na rynku chłodnictwa posiadają w swej ofercie usługi wynajmy agregatów wody lodowej gdy nie może dojść do przestoju maszyny. Po czym możemy stwierdzić że wymiennik ciepła jest zabrudzony?

  • Dłuższy czas dochodzenia do żądanej temperatury medium chillera.
  • Wyraźny spadek ciśnień za wymiennikiem ciepła.
  • Zmniejszenie wydajności energetycznej wymiennika ciepła.
  • Brak odbioru ciepła sygnalizujący zatkanie wymiennika ciepła który znajduję się w agregacie wody lodowej.

Jeśli podczas przeglądu mamy do czynienia z problemem unormowania temperatury albo gdy spotykamy się brakiem prawidłowej cyrkulacji medium, wtedy proponujemy klientowi następujące rozwiązania:

  • Dokładne czyszczenie wymiennika, bądź wymienników ciepła.
  • Remont bądź wymianę płytowych wymienników ciepła.
  • Mycie i czyszczenie systemów wody lodowej albo chemiczne czyszczenie wymiennika ciepła, które realizujemy w trzech fazach:
  • Wpompowujemy kwaśną mieszaninę czyszczącą z 5% zawartością kwasu fosforowego, która następnie krąży w układzie nawet do czterech godzin. Po tym czasie zrzucamy ją z układu i poddajemy utylizacji.
  • Do instalacji wprowadzamy płukankę, która ma za zadanie usunięcie pozostałości kwasu i kamienia – czas całej operacji trwa do czterech godzin.
  • W ostatnim kroku wlewamy płukankę na której docelowo ma pracować układ. Należy pamiętać o tym, że temperatura pracy powinna się zawierać w przedziale od +5 ° C do +35° C.

Nasza Firma ChillerTech Wiktor Aptacy świadczy profesjonalne usługi w zakresie serwisowania wymienników ciepła zarówno lutowanych jak i skręcanych (tzw. uszczelkowych). Wraz z firmą SKIC Robert Aptacy oferujemy profesjonalne mycie, oraz czyszczenie wymienników ciepła oferujemy również budowę instalacji i systemów chłodzenia maszyn, a także urządzeń w oparciu o wodę lodową.

Prowadzimy prace serwisowe na miejscu, a także u klienta na terenie całej POLSKI

Przed myciem wymiennika ciepła przez ChillerTech:

Po myciu wymiennika ciepła- Wymiennik ciepła jest w stanie idealnym:

Naprawa wymienników ciepła | ChillerTech Wiktor Aptacy

Serwis chiller Airwell VLS604 wraz z myciem wymiennika ciepła| ChillerTech

Czyszczenie wymiennika ciepła| ChillerTech Wiktor Aptacy