Czyszczenie wymienników ciepła

4.9/5 - (85 votes)

Czyszczenie wymienników ciepła – Kamień w układach chłodniczych i instalacji wody lodowej

ChillerTech Autoryzowany serwis chłodnictwa oferuje pełne czyszczenie wymienników ciepła płytowych, płaszczowo rurowych, instalacji wody lodowej, a także odbiorników chłodu. Czyszczenie, mycie, jak również odkamienianie instalacji jest konieczne wszędzie tam gdzie jako medium chłodzące stosowana jest woda. Woda zawiera w sobie duże pokłady kamienia oraz brudu.

Kamień kotłowy to jeden z najczęściej występujących problemów, jakie mogą pojawić się w układach chłodniczych czy też grzewczych. Osad spowodowany wysokim stopniem twardości wody znacznie zmniejsza wydajność chłodniczą, powoduje miejscowe przegrzania oraz niedogrzania, niestabilność przepływu, korozję co skutkuje rozszczelnieniem się instalacji.

Kamień w układach chłodniczych skutek i zagrożenia

Czyszczenie wymienników ciepła

1. W urządzeniach chłodzonych wodą gdzie skraplacz chłodzony jest bezpośrednio z instalacji wodnej lub w urządzeniach o znacznej mocy gdzie do chłodzenia wykorzystywana jest woda z różnego rodzaju zbiorników retencyjnych, jezior, rzek, itd.. . Wszędzie tam bardzo szybko dochodzi do za kamienienia i w ten sposób dowolny agregat traci wydajność. Wysokie ciśnienie pracy wpływa na pobór prądu sprężarek i znacznie skraca ich żywotność.

2. Parownik którego głównym zadaniem jest odbiór chłodu – spowodowany natychmiastowym rozprężeniem się czynnika chłodniczego freonu, w przypadku nadmiernego za kamienienia traci wydajność. O ile użytkownik odpowiednio szybko nie zareaguje dojdzie do zatkania wymiennika a co za tym idzie zamrożenie i rozsadzenie wymiennika.

3. Kamień kotłowy w układzie wody lodowej czy wody do chłodzenia skraplacza ma niekorzystny wpływ na pompy obiegowe, zawory, przepustnice, czujniki przepływu / flow switch odpowiedzialny za kontrolę przepływu wody przez kamień potrafi się zaciąć skutek śmierć dla dowolnego chillera /

Kamień w wodzie – kontrola drożności wymiennika ciepła

Nasza Firma wraz z SKiC Robert Aptacy dokonują przeglądy techniczny, serwis agregatów wody lodowej czy serwis innych urządzeń chłodniczych gdzie do chłodzenia skraplacza wykorzystywana jest woda zawsze kontroluje stopień jego zabrudzenia czy też zakamieniała. To samo dotyczy parownika brak odbioru ciepła skutkuje zawsze kosztowną awarią

Czyszczenie wymienników ciepła – usuwanie kamienia i osadu
Czyszczenie wymienników ciepła

  • Dla małych urządzeń i systemów chłodniczych zbudowaliśmy nie wielko gabarytową przepompownie wody, którą przetaczamy strumień wodę ze środkiem chemicznym do usuwania kamienia kotłowego. Strumień naszego medium cyklicznie do 1,5 minuty wspomagamy uderzeniem powietrza które znacznie przyspiesza efekt mycia.
  • Podzespoły takie jak filtry, zawory przepustnice a także vzujnik ciśnienia czy przepływomierz myjemy ręcznie.
  • Dla dużych systemów chłodniczych zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy bardzo podobną przepompownie.

Nie stosujemy jakiegokolwiek ścierniwa w obawie o wymienniki, rury, zwężki itd.

Jak chronić się przed kamieniem kotłowym w instalacjach chłodniczych:

W przypadku małych, nie wielkich systemów zalecamy stosować odwrócona osmozę.

Natomiast w przypadku większych i dużych instalacji wody lodowej zawsze warto wypełnić układ glikolem to zawsze działa.

Korzyści wynikające z umycia wymienników w urządzeniach chłodniczych

  1. Wzrost wydajność czyli wzrost sprawności działania
  2. Zmniejszenie ryzyka uszkodzenia wymiennika
  3. Zmniejszenie ryzyka nieplanowego postoju linii produkcyjnej
  4. Planowanie postojów technicznych
  5. Tańsza eksploatacja linii produkcyjnej w wyniku wydłużenia żywotności czyszczonych elementów

Nasza firma myje i udrażnia zakamieniałe systemy wody lodowej | ChillerTech- Czyszczenie wymienników ciepła

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.