Glikol

5/5 - (52 votes)

Woda lodowa | ChillerTechSprzedaż i wynajem agregatów wody lodowej

Dobór odpowiedniego medium do schłodzenia procesów przemysłowych to poważna rzecz. Kierować należy się między innymi kosztem i efektywnością. Najważniejsze to należy pamiętać by woda lodowa z różnych przyczyn nie uszkodziła chillera lub maszyn które są chłodzone.

Pozytywy stosowania wody jako medium chłodzące to przede wszystkim cena. Wodę można stosunkowo często wymieniać, dolewać co nie rzutuje specjalnie na Nasz budżet. Woda ma dobrą, a nawet bardzo dobrą przenikalność cieplną, dzięki czemu powinniśmy uzyskać lepszą wydajność chłodzenia. Lecz to niestety tak nie działa.

Woda w układach chłodniczych

O ile jest czysta instalacja, a w niej czysta woda wtedy rzeczywiście układ jest wydajny. Chiller stosunkowo szybko uzyskuje żądaną temperaturę, przez co oszczędzamy pieniądze na zbędne kilowaty. W przypadku stosowania wody w systemach chłodzenia efektywność chłodzenia urządzeń jest wysoka jednym słowem super. Pamiętać należy, że z każdym dniem w układzie odkłada się kamień kotłowy, rdza, jak również drobiny brudu przeniesione z instalacji. W konsekwencji wymienniki ciepła płytowe zatykają się tracąc przepływ, ich płyty zaczyna izolować od wody kamień, rdza i osad. Dochodzi również do rozszczelnienia układu, co wiąże się z bardzo kosztownym remontem. W przypadku wymienników płaszczowo-rurowych skutek stosowania wody bardzo podobny lecz rozłożony w czasie.

Solanka – woda lodowa

Solankę często spotkać można w układach pomp ciepła gdzie wypełnia źródło dolne, lecz już nie raz spotkaliśmy się z zastosowaniem solanki w systemach wody lodowejchiller. Warunkiem stosowania tego medium jest budowa układów ze stali kwasoodpornej, której nie przeszkadza sól, lecz to drogie rozwiązanie. Solanka woda lodowa posiada przenikalność cieplną lepszą od roztworów glikolowych, lecz raczej nas to nie przekonuje do tego medium.

Powód nie można, a z całą pewnością nie powinno się stosować w systemie wody tanich uniwersalnych pomp obiegowych tylko i wyłącznie pompy kwaso–odporne. Pompy te są droższe, nie ma ich na pułkach naszych hurtowni, więc czas naprawy wydłuży się o czas oczekiwania na zamówienie.glikol woda lodowa

Glikol – woda lodowa

Naszym zdaniem zastosowanie glikolu pomimo gorszej przenikalności cieplnej jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Glikol pracując w systemie zamkniętym utrzyma urządzenie czyste przez wiele lat, wymienniki pracują ze stałą wydajnością, tak samo pompy na ich łopatach nie zalega kamień, rdza, brud, więc ich wydajność nie spada.

Każdy doświadczony serwis chłodniczy otwierając układ pracujący na glikolu stwierdził niejednokrotnie, że jest to rozwiązanie słuszne, co prawda mniej zarabiamy ponieważ urządzenia psują się rzadziej jednak efekt naszej pracy widać przez wiele lat.

Nasz serwis sprzedaje, wymienia uzupełnia glikol we wszystkich układach chłodniczych

Glikol cena

Ceny hurtowe dla glikolu i mieszanin

Mieszanina glikolu etylenowego zapewniająca nie zamarzanie do – 25 stopni Celsjusza  – zł netto / litr

Glikol etylenowy koncentrat – zł netto / litr

Zapraszamy do zakupu, przy znacznych ilościach jesteśmy w stanie udzielić rabatu.

Glikol – woda lodowa | ChillerTech – Sprzedaż, montaż i serwis agregatów wody lodowej

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.