Hydraulika siłowa

4.8/5 - (103 votes)

Hydraulika siłowa | ChillerTech

Hydraulika siłowa to dziedzina techniki zajmująca się między innymi napędami hydraulicznymi, w których dochodzi do przekazania energii mechanicznej z generatora do miejsca w którym następuje jej zużytkowanie. Proces ten wykorzystuje fizyczne właściwości cieczy. W przypadku hydrauliki siłowej każda część- komponent musi zostać precyzyjne dobrany, jak również być w pełni sprawny.

Z uwagi na metodę przekazywania energii, wyróżniamy:Hydraulika siłowa

1. Napęd hydrokinetyczny – wykorzystujący energię kinetyczną czynnika roboczego,
2. Napęd hydrostatyczny – wykorzystujący energię ciśnienia czynnika roboczego.

Ze względu na to, że napędy hydrostatyczne są szeroko wykorzystywane w wielu rodzajach maszyn, a także mechanizmów, to właśnie tym układom przyjrzymy się bliżej.

Każdy układ hydrauliczny składa się z czterech głównych elementów, a mianowicie:

1. Pompy, której funkcją jest przekształcenie energii mechanicznej w energię ciśnienia czynnika roboczego. Głównym zadaniem jest puszczenie w ruch cieczy.
2. Elementów sterujących, które kierują przepływem, natężeniem przepływu, sterują ciśnieniem, a także pełnia funkcje magazynującą. W skład elementów sterujących w hydraulice siłowej są różnego rodzaju zawory i rozdzielacze.
3. Silniki i siłowniki hydrauliczne, pozwalają na zamianę energii hydraulicznej w energię mechaniczną. Siłowniki hydrauliczne są bardzo ważną częścią układów hydraulicznych.
4. Urządzenia wspierające, kontrolne – zbiorniki, filtry, przewody, chłodnice, nagrzewnice oraz aparatura pomiarowa.

Jednym z najważniejszych elementów układu hydraulicznego jest pompa. To właśnie ona jest odpowiedzialna za transfer energii mechanicznej w energię cieczy.

Ze względu na zasadę działania pomp, możemy je podzielić na:

Hydraulika siłowa

-Zębate,
-Śrubowe
-Łopatkowe,
-Wielotłoczkowe,
-Promieniowe,
-Osiowe.

Zastosowanie określonego rodzaju pompy ma swoje zalety oraz wady. Podczas wyboru rozwiązania, należy uwzględnić stawiane wymagania aby optymalnie wykorzystać jej parametry.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, napędy hydrauliczne opierają się na odpowiednim wykorzystaniu właściwości fizycznych cieczy. Dlatego też aby zapewnić długą żywotność układu hydrostatycznego, należy zatroszczyć się o zachowanie wysokiego poziomu czystości czynnika roboczego (cieczy).
Najczęściej układ zostaje zanieczyszczony poprzez: cząsteczki stałe, powietrze i wodę.

Na skutek tego dochodzi do:

-Wystąpienia korozji,
-Spadku właściwości smarnych,
-Lawinowego odkładania się zanieczyszczeń,
-Obniżenia wydajności podzespołów,
-Spowolnienia przepływu cieczy roboczej,
-Pojawienia się nieszczelności,
-Degeneracji cieczy roboczej.

Podsumowanie

Rozwiązania w dziedzinie hydrauliki na pewno były krokiem milowych w zakresie usprawnienia, jak również zwiększenia możliwości technologicznych wielu procesów przemysłowych. Wdrożenie, a także ciągłe udoskonalanie układów opartych na wykorzystaniu energii cieczy, pozwoliło na szerokie ich zastosowanie w wielu branżach, począwszy od przemysłu ciężkiego, skończywszy choćby na przemyśle motoryzacyjnym. Ponadto Hydraulika siłowa  z racji na szereg zalet znajduje wiele zastosowań między innymi w przemyśle. 

Hydraulika siłowa | ChillerTech