Instalacja wody lodowej Izolacja

4.8/5 - (74 votes)

Instalacja wody lodowej Izolacja – rury, kształtki, armatura

ChillerTech już od paru lat pełni usługi projektu, budowy i uruchomienia systemów wody lodowej inaczej instalacji wody lodowej. Dzięki Naszym systemom zapewniamy odpowiednie chłodzenie maszyn i urządzeń. Chłodzimy przeróżne procesy przemysłowe. Zapewniamy odpowiedni parametr termiczny dowolnego medium. Izolacja systemów wody lodowej przy niskim parametrze jest bardzo ważną rzeczą, lecz nie jednokrotnie spotkaliśmy się z instalacją wody lodowej przy dość niskim parametrze 5 stopni Celsjusza bez izolacji termicznej.

Izolacja instalacji wody lodowej rury

Niejednokrotnie spotkaliśmy się na instalacjach, które mieliśmy zmodernizować, rozbudować czy po prostu wymienić z rurami, bez izolacji. Rury stalowe, PVC i inne – luźno leżące na posadzce czasami podwieszone. Spotkaliśmy się również z bardzo ładnie i solidnie wykonaną instalacją wody lodowej, lecz bez izolacji ciepła. Brak izolacji wiąże się z dużymi stratami ciepła, a także stratami energii. 

Straty związane z brakiem izolacji na systemach wody lodowej

Pamiętajmy brak izolacji wiąże się z wieloma stratami między innymi z:

  • Duża strata ciepła. Medium chłodzące wychodzące z urządzenia w przypadku długiej i rozbudowanej instalacji szybko się nagrzewa w ciepłe dni. W sytuacji gdy parametr medium to 5°C, a temperatura na zewnątrz wynosi 24°C medium chłodzące momentalnie się nagrzewa. 
  • Duży współczynnik przewodzenia ciepła który jest nie pożądany.
  • Strata energii elektrycznej koniecznej do wytworzenia chłodu, a także pracy urządzenia chłodniczego, bądź klimatyzacyjnego.
  • Zwiększona liczba roboczo-godzin urządzenia chłodniczego w przypadku instalacji wody lodowej jest to chiller inaczej agregat wody lodowej.

Kiedy należy izolować rury i kształtki instalacji wody lodowej

Zawsze! – Na halach produkcyjnych, pomieszczeniach zamkniętych oświetlonych słońcem, korytarzach itd. tam zawsze jest ciepło. Przenikalność termiczna rur stalowych jest bardzo wysoka, plastikowych dużo gorsza ale zawsze jest. Po co tracić energie cieplną? – w Naszym przypadku chłód, a także nie potrzebne roboczo-godziny urządzenia. Nasz Serwis stosuje izolacje termiczną FLEX o grubości ścianki 1,9 cm i przenikalności cieplnej 4454 jednak jeśli Klient sobie życzy możemy wykorzystać do tego celu dowolnie wskazany produkt. Izolacja także odgrywa ważną rolę w kondensacji. W przypadku gdy wewnątrz budynku jest 24°C, a temperatura medium chłodzącego to 5°C to z instalacji się skrapla. A to w budynkach użyteczności publicznej, biurach, bądź centrach handlowych jest nie pożądane.  Pamiętajmy w instalacjach o większych średnicach należy także wykorzystać grubszą izolację termiczną.

Parametr wody lodowej, a izolacja

Woda lodowa o temperaturze -17 °C do +5 °C – izolacja rur bezwzględnie konieczna
Medium o temperaturze +5 °C do 12 °C – izolacja rur konieczna
Medium o temperaturze +12 °C do 19 °C – izolacja rur wskazana

ChillerTech zawsze stosuje izolacje. To wielkie oszczędności energii – Dbajmy o Nasze środowisko!

Izolowanie zbiorników buforowych

Instalacja wody lodowej Izolacja

Zbiorniki to tak jak szklanka wody oddają ciepło i chłód do otoczenia bardzo szybko, jednak po ich zamknięciu wyizolowaniu umieszczeniu ich w zacienionym miejscu pozwala nam zaoszczędzić kW energii elektrycznej. Podobnie jak rury stosujemy do tego izolacje termiczną o grubości 1,9 cm przyklejoną na trwale. 

Mata srebrna lub powłoka aluminiowa na izolacji

Izolacja na dachach, ścianach na zewnątrz bardzo często jest wyskubywana przez ptaki, gryzonie, budowy gniazd. Słońce i deszcze bardzo niszczą wszelkie izolacje by się tego ustrzec. My zabezpieczamy izolacje folią aluminiową zbrojona – samoprzylepna, czasem blachą aluminiową. Sam efekt wizualny estetyczny daje dużo, lecz pozwala nam to zaoszczędzić pieniądze. Taśma-mata srebrna jest również bardzo odporna na temperatury. Wynosi  -35ºC do +120ºC. Ponadto mata srebrna odbija promienie słoneczne, które wpływają znacząco na temperaturę w instalacji chłodzenia.

Profesjonalne usługi izolacji systemów wody lodowej

Firma ChillerTech posiada wieloletnie doświadczenie w usługach projektu, budowy i modernizacji systemów oraz instalacji wody lodowej. Budowa choćby najmniejszej instalacji chłodzenia jest precyzyjnie i profesjonalnie wykonywana. Nasza marka wykorzystuje tylko produkty najwyższej jakości. ChillerTech już na poziomie projektu przedstawia Klientowi jakiej średnicy będzie izolacja termiczna. Pamiętajmy że grubość izolacji ma decydujące znaczenie. Odpowiedni dobór grubości izolacji pozwoli Firmie w jak najkrótszym okresie czasu na jej zwrot. Nasze systemy i instalacje wody lodowej cechują się ekonomiczną, bezawaryjną i wydajną pracą. 

Instalacja wody lodowej rury, zbiorniki – IZOLACJA