Instalacja wody lodowej Izolacja

Instalacja wody lodowej Izolacja – rury, kształtki, armatura
ChillerTech Wiktor Aptacy już od ponad trzech lat buduje i uruchamia systemy wody lodowej inaczej instalacja wody lodowej. Dzięki naszym systemom zapewniamy odpowiednie chłodzenie maszyn i urządzeń. Chłodzimy przeróżne procesy przemysłowe. Zapewniamy odpowiedni parametr termiczny dowolnego medium. Izolacja systemów wody lodowej przy niskim parametrze jest bardzo ważną rzeczą, lecz nie jednokrotnie spotkaliśmy się z instalacją wody lodowej przy dość niskim parametrze 5 stopni Celsjusza bez izolacji termicznej.

Izolacja instalacji wody lodowej rury

Niejednokrotnie spotkaliśmy się na instalacjach, które mieliśmy zmodernizować, rozbudować czy po prostu wymienić z rurami, bez izolacji. Rury stalowe, PVC i inne – luźno leżące na posadzce czasami podwieszone. Spotkaliśmy się również z bardzo ładnie i solidnie wykonaną instalacją wody lodowej, lecz bez izolacji ciepła.

Straty związane z brakiem izolacji na systemach wody lodowej

Pamiętajmy brak izolacji wiąże się z wieloma stratami między innymy z:

  • Stratą Ciepła temperatura wychodząca z chiller może mieć 5 stopni Celsjusza, lecz jeśli instalacja wody lodowej jest ogromna i jest na zewnątrz momentalnie się nagrzewa
  • Strata energii elektrycznej koniecznej do wytworzenia chłodu, a także pracy urządzenia
  • Niepotrzebne roboczogodziny pracy wytwornicy wody lodowej chillera

Kiedy należy izolować rury i kształtki instalacji wody lodowej

Zawsze – Na halach produkcyjnych, pomieszczeniach zamkniętych oświetlonych słońcem, korytarzach itd. tam zawsze jest ciepło. Przenikalność termiczna rur stalowych jest bardzo wysoka, plastikowych dużo gorsza ale zawsze jest. Po co tracić energie cieplną – w naszym przypadku chłód, a także nie potrzebne roboczo-godziny urządzenia. Nasz serwis stosuje izolacje termiczną FLEX o grubości ścianki 1,9 cm i przenikalności cieplnej 4454 jednak jeśli klient sobie życzy możemy wykorzystać do tego celu dowolnie wskazany produkt.

Parametr wody lodowej, a izolacja

Woda lodowa o temperaturze -17 oC do +5 oC – izolacja rur bezwzględnie konieczna
Medium o temperaturze +5 oC do 12 oC – izolacja rur konieczna
Medium o temperaturze +12 oC do 19 oC – izolacja rur wskazana

Zawsze stosujmy izolacje To wielkie oszczędności energii – dbajmy o środowisko

Izolowanie zbiorników buforowych

Instalacja wody lodowej Izolacja

Zbiorniki to tak jak szklanka wody oddają ciepło i chłód do otoczenia bardzo szybko, jednak po ich zamknięciu wyizolowaniu umieszczeniu ich w zacienionym miejscu pozwala nam zaoszczędzić kW energii elektrycznej. Podobnie jak rury stosujemy do tego izolacje termiczną o grubości 1,9 cm przyklejoną na trwale.

Mata srebrna lub powłoka aluminiowa na izolacji

Izolacja na dachach, ścianach na zewnątrz bardzo często jest wyskubywana przez ptaki, gryzonie, budowy gniazd. Słońce i deszcze bardzo niszczą wszelkie izolacje by się tego ustrzec My zabezpieczamy izolacje folią aluminiową zbrojona – samoprzylepna, czasem blachą aluminiową. Sam efekt wizualny estetyczny daje dużo, lecz pozwala nam to zaoszczędzić pieniądze.

Instalacja wody lodowej rury, zbiorniki – IZOLACJA