Klimatyzacja przemysłowa i chłodzenie hal

5/5 - (7 votes)

Klimatyzacja przemysłowa i chłodzenie hal | ChillerTech

Sektor klimatyzacji w ciągu ostatnich kilku lat mocno ewoluował. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych urządzeń pod kątem efektywności, oszczędności  a także zastosowania. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej spersonalizować wymagany system chłodzenia, biorąc pod uwagę takie kryteria jak:

  • wymagane parametry powietrza, np.: wilgotność, temperatura,
  • wielkość obsługiwanej powierzchni,
  • liczba pracowników w danym pomieszczeniu,
  • rodzaj procesów produkcyjnych itd.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie chłodzenie hal przemysłowych?

Jeśli mówimy o komforcie oraz bezpieczeństwie w miejscu pracy musimy mieć na względzie to, że wysoka temperatura może bardzo niekorzystnie wpływać na efektywność produkcji, nie wspominając o komforcie. W takich warunkach pracownik szybciej się męczy, musi robić częstsze przerwy oraz regularnie się nawadniać. Osoby przebywające długo w takim klimacie narażone są na ryzyko udaru cieplnego. Należy również mieć na uwadze, że niektóre urządzenia również lepiej funkcjonują w niższej temperaturze. Weźmy na przykład pod uwagę elektronikę, która gdy pracuje w temperaturze nie przekraczającej 45 °C potrafi działać bezawaryjnie ponad 30 lat. Pamiętajmy również, że za wysoka temperatura może powodować drobne uszkodzenia, których nie jesteśmy w stanie tak łatwo zlokalizować. Stąd też kluczową rzeczą jest zaprojektowanie odpowiedniego systemu chłodzenia oraz jego systematyczny serwis.

Jakie metody wykorzystujemy aby schłodzić halę produkcyjną?Klimatyzacja przemysłowa i chłodzenie hal

  • niegdyś bardzo popularnym sposobem było po prostu otwarcie okien, drzwi tak aby pozwolić na swobodna cyrkulację powietrza. Metoda ta niestety pozwala na obniżenie temperatury tylko do pewnego poziomu,
  • doposażenie hali w wiatraki, których zadaniem jest wymieszanie powietrza oraz jego ruch.

 Wiele procesów produkcyjnych potrzebuje zdecydowanie bardziej dokładnego chłodzenia, dlatego w takich sytuacjach, zastosowanie znajdują  następujące rozwiązania:

  • system klimatyzacji wykorzystujący zjawisko parowania, w celu obniżenia temperatury (chłodzenie adiabatyczne),
  • układy chłodzenia w których stosuje się różnego rodzaju mieszaniny obniżające temperaturę. Bardzo efektywny system często wykorzystywany w procesach produkcyjnych w których potrzebujemy stałej temperatury przez określony czas.
  • zastosowanie chillerów czyli urządzeń w których głównym medium chłodzącym jest woda lodowa,
  • szafy chłodnicze – jeśli stosujemy chillery na bazie wody lodowej należy je wyposażyć w cylindry, których zadaniem jest odprowadzanie ciepła na zewnątrz.

 Na to jaki system chłodzenia zaaplikujemy składa się wiele czynników. Na pewno musimy wziąć pod uwagę specyfikę produkcji, warunki klimatyczne w których funkcjonuje kompleks przemysłowy, materiał z jakiego został wybudowany, gabaryty pomieszczeń oraz ich usytuowanie geograficzne. Ekspozycja na południe czy zachód spowoduje, że w tych pomieszczeniach będzie cieplej niż np. w usytuowanych na północ czy wschód.

Klimatyzacja przemysłowa i chłodzenie hal | ChillerTech