Konserwacja central wentylacyjnych

4/5 - (1 vote)

Konserwacja central wentylacyjnych

Pomimo tego, że producenci urządzeń starają się prześcignąć swoją konkurencję pod względem jakości oraz niezawodności oferowanego sprzętu, to trzeba pamiętać, że niektóre podzespoły są tak konstruowane aby zapewnić najlepszą wydajność tylko na określony czas. Dlatego nie wolno zapominać o okresowym przeglądzie i serwisie. Z reguły ich zadaniem jest ocena zużycia czy też zanieczyszczenia układu oraz wymianę starych, wyeksploatowanych elementów na nowe. Obszar w jakim mamy do czynienia podczas konserwacji z roku na rok się poszerza, ze względu na coraz to większą złożoność oraz skomplikowaną budowę sprzętu.

Podzespoły takie jak filtry, łożyska, tłumiki są tak zaprojektowane aby działać bezawaryjnie przez określony czas. Po upływie czasu diametralnie wzrasta ryzyko awarii. Jeśli mówimy np. o lamelach czy przepustnicach również nie możemy zapominać o ich regularnym przeglądzie z uwagi na to w jakich niekorzystnych warunkach pracują (zakurzenie pyłem czy zanieczyszczenie smarami, bądź metalowymi opiłkami). Nowoczesne centrale często zawierają dodatkowe urządzenia mechaniczne takie jak np.: pompy ciepła czy tez moduły chłodzenia, dlatego należy pamiętać, że zaniechanie bądź nieterminowe serwisowanie może prowadzić do znaczącego spadku wydajności całego układu.

Skomplikowane mechanizmy domagają się wysokokwalifikowanego serwisu. Biorąc pod uwagę czynności serwisowe central wentylacyjnych, to powinny być one powierzone profesjonalnej firmie, która może zagwarantować, że ich pracownicy mają stosowne uprawnienia do przeprowadzenia konserwacji czy tez naprawy urządzenia. Objęty gwarancją przez wytwórcę sprzęt wymaga regularnych oraz udokumentowanych przeglądów.

W związku z powyższym przynajmniej raz w roku powinniśmy:Konserwacja central wentylacyjnych

  • Sprawdzić hermetyczność obudowy,
  • Zbadać ciągłość połączenia elementów,
  • Sprawdzić filtry pod kątem zanieczyszczeń,
  • Przyjrzeć się pracy wentylatorów,
  • Skontrolować poziom zużycia łożysk,
  • Zbadać czerpnie powietrza,
  • Obejrzeć elementy tłumiące,
  • Poddać przeglądowi nagrzewnice elektryczne bądź gazowe – w zależności od urządzenia,
  • Skontrolować czy nie ma wycieków w instalacji glikolowej,
  • Zbadać poziom oleju w sprężarkach oraz jakość roztworu glikolu.

Dlaczego filtry są tak ważne?

Rolą filtrów jest oczyszczanie powietrza z różnego rodzaju brudów, a także pyłów. Dlatego z biegiem czasu ulegają one zanieczyszczeniu, które wpływa na obniżenie jego parametrów.

Kiedy powinniśmy wymienić filtr?Konserwacja central wentylacyjnych

Producenci z reguły rekomendują jego wymianę po około sześciu miesiącach użytkowania. Lecz  pamiętajmy, że każde urządzenie może funkcjonować w innych warunkach, dlatego czas kiedy powinien być zainstalowany nowy, może się diametralnie różnić od zalecanego. Pierwszą oznaką jego nieefektywnej pracy jest spadek ciśnienia na filtrze poniżej odpowiedniego poziomu.

Jak dbać o wentylatory?

Funkcją wentylatora jest tłoczyć powietrze, które może np. zawierać pył czy też opary olejowe. Dlatego należy go poddawać inspekcji co najmniej raz na pół roku. Natomiast raz w roku sprawdzić wyważenie wirnika. Należy również pamiętać o skontrolowaniu łączy elektrycznych, a także zbadać jego pracę pod kątem kultury pracy. Niestandardowe dźwięki mogą wskazywać na zużycie łożysk wirnika lub innych elementów.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że zaniedbanie regularnego serwisu może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego najlepiej zlecić go doświadczonej i profesjonalnej firmie. Dlatego Serwis ChillerTech serdecznie Państwa zaprasza do współpracy w zakresie konserwacji central wentylacyjnych. Świadczymy nasze usługi na terenie całego kraju.

Konserwacja central wentylacyjnych | ChillerTech