Naprawa wymienników ciepła
Spis treści:
Regeneracja i naprawa wymienników ciepła | ChillerTech – Z Nami przyszłość jest lepsza!
Skuteczna ochrona! Usługi serwisowe i naprawcze z ramienia ChillerTech to idealne rozwiązanie, które przekłada się na doskonałe działanie oraz natychmiastowe przenoszenie ciepła, co w bezpośredni sposób wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie. To właśnie nowoczesne narzędzia oraz nowatorska chemia przekłada się na wykorzystania pełnego potencjału wymiennika ciepła, a nawet całego układu chłodzenia/grzania. Ale to nie wszystko… ponieważ przekłada się to na stałą efektywność energetyczną (EER/SEER), poprzez co pozwala na sukces w szybkim czasie. Zadzwoń do Nas!
Rzetelność i uczciwość. To właśnie podstawowe wartości ChillerTech są gwarancją bezpieczeństwa i satysfakcji. Usługa serwisowa PreVision® to całkowita szczelność układu pierwotnego i wtórnego, a nawet brak możliwości nagromadzania się zanieczyszczeń na wskutek m.in. zmian temp. medium. Ale to nie koniec. PreVision® to usługa, która ma na celu niższą o 34% konsumpcję energetyczną (kWh) oraz niższe o 21% koszty eksploatacyjne. Czy to nie jest doskonałe? Jasne, że tak!
Skontaktuj się z Nami już dziś i zobacz jakie to proste!
Wymiennik ciepła
Wymiennik ciepła to urządzenie, które ma na celu skuteczną wymianę oraz szybkie przeniesienie „ciepła” z ciała A do ciała B lub na odwrót. Podzielone na frakcje: obieg pierwotny oraz wtórny przekłada się na możliwość chłodzenia/grzania ciała, którego m.in. lepkość kinetyczna jest mniejsza lub przenikalność cieplna jest wyższa. To właśnie wymienniki ciepła pozwalają na szybkie, skuteczne i tanie przeniesienie ciepła, a poprzez zachowanie określonych wartości przepływu (Q) i ciśnienia (P) medium oddziałują na zastosowanie w każdym procesie począwszy od branż chemicznych, po przemysłowe, kończąc nawet po hotelarskie.
Pytanie zatem co to dokładnie wymiennik ciepła? Jest to dowolne urządzenie, które umożliwia pośrednią, bądź bezpośrednią przenikalność cieplną (wymianę ciepła) np. chłodnica Cu/Al (tłumacz: wymienniki lamelowe). Są to wymienniki znane m.in. z pojazdów spalinowych, w których chłodnica jest odpowiedzialna za optymalną temperaturę bez względu na okoliczności. To właśnie za pomocą wymiennika ciepła umożliwia obniżenie temperatury płynu, który przez nią przepływa, a następnie schładza silnik będący częścią mechaniczną, oddająca określoną ilość ciepła. A jak wszyscy wiemy jej uszkodzenie, w najgorszym przypadku może uszkodzić całą jednostkę, a nawet spalić przewody czyli następne części.
Wróćmy natomiast do wymienników ciepła będących głównym tematem niniejszego artykułu. Jak to mówią „potrzeba, matką wynalazku” z informacji ogólnodostępnych wiadomo, że po raz pierwszy wymiennik ciepła opatentowano w Niemczech w 1878 r. Były to natomiast wymienniki do pasteryzacji i nie do końca zauważalne dla firm przemysłowych nastawionych na inne procesy wymiany lub przenoszenia ciepła. Zatem jasno możemy powiedzieć, że już w 1910 r. w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się masowa produkcja wymienników ciepła marki APV (nawet do dzisiaj widoczne na terenach Polski). Pierwotnie ich przeznaczeniem była pasteryzacja produktów mlecznych oraz browarnictwo, które odpowiadało za oszczędne i zminimalizowane chłodzenie. Rolę spełniło do dnia dzisiejszego, a w latach rozkwitu spowodowało wynalezienie lepszych i tańszych form produkcji, przez co stało się to tak prostym, tanim i bezpiecznym w obsłudze urządzeniem.
Podział wymienników ciepła
Wymienniki ciepła to urządzenia, które możemy podzielić na zasadę działania, budowę, a nawet rodzaj czy organizację czynnika. Abyśmy wyjaśnili sobie tą kwestię krok po kroku przeanalizujemy każdą z nich.
Podział wymienników ciepła:
- ze względu na zasadę działania:
- Wymienniki ciepła tzw. przeponowe, czyli rekuperatory. Są to tzw. wymienniki bezkontaktowe, które są oddzielone tzw. przeponą. To właśnie ich celem pierwotnie była separacja powietrza płynącego bezpośrednio z gruntem. Przykładem takiego wymiennika ciepła może być choćby i GWC rurowy.
- Wymienniki ciepła z wypełnieniem, czyli regeneratory. To rodzaj wymiennika ciepła, w którym ciepła jest przenoszone między medium gazowym, a płynnym (lub nawet dwoma gazami) poprzez dużą, zwiększoną powierzchnię kontaktową uzyskiwanej na wskutek specjalnego wypełnienia. Wypełnieniem tego akurat jest zazwyczaj: metal, ceramika czy plastik.
- Wymienniki ciepła o działaniu bezpośrednim, czyli mieszalniki. Jest to rodzaj wymienników, w których ciało A i ciało B jest łączone np. w przemyśle chemicznym, spożywczym, a nawet procesowym. Jest to proces, w których wymiana odbywa się w kontakcie pomiędzy dwoma mediami, które nie potrzebują odseparowania lub mogą się mieszać.
- ze względu na budowę:
- Wymienniki „rura w rurze”, czyli jak dobrze wszyscy wiemy część mniejszego przekroju rury umiejscowiony w rurze o większej średnicy i/lub większej długości. Wymienniki te są rzadko spotykane, a ich głównym priorytetem jest przemysł spożywczy, np. do pasteryzacji dżemu.
- Wymienniki płaszczowo-rurowe. Jest to rodzaj wymienników ciepła, których przenoszenie ciepła jest skuteczne i bezpieczne, nawet w momencie wysokiego zabrudzenia medium, bądź w momencie, gdy substancja jest niebezpieczna, a firma wymaga wysokiego wskaźnika bezpieczeństwa. Bardzo popularne i lubiane urządzenia!
- Rura Fielda. Jest to nic innego jak wymiennik rura w rurze, gdzie poprzez cienką ściankę rurociągu o małej średnicy możemy przenikać dużym płaszczem tzn. duża rurą o większej średnicy lub długości.
- Wymienniki ciepła w odmianie płytowej. Jest to rodzaj wymienników, które jak sama nazwa wskazuje form wymiany odbywa się za pomocą płyt np. nierdzewnych. Możemy to również podzielić na wymienniki ciepła w odmianie lutowanej i skręcanej, co również jest udogodnieniem w celach konserwacyjnych.
- Spiralne wymienniki ciepła. Są to wymienniki tzw. JAD, których budowa jest prosta i trwała w 99% wykonana ze stali nierdzewnej. Dodatkowo jest to idealne rozwiązanie dla układów z średnim lub dużym zabrudzeniem medium.
- Wymienniki ciepła lamelowe. Jest to nic innego jak rodzaj wymienników ciepła w urządzeniach chłodzonych powietrzem m.in. chiller’ach. To również możemy dzielić na podkategorię tzn. wymienniki ciepła lamelowe i mikrokanałowe.
A to nie koniec, ponieważ jest tego więcej.
Regeneracja wymienników ciepła
Wymienniki ciepła to rozwiązania, których trwałość i działanie jest oszałamiające, a także zdumiewające. Mimo tak szerokiego dostępu do w/w urządzeń wielu z Nas po dziś dzień sama nie wie co mogłoby się idealne sprawdzić w jego układzie. Mówiąc więcej… nie wie jakie będzie miał korzyści zarówno finansowe, jak i eksploatacyjne, kończąc nawet po żywotność. Z pomocą przychodzi tutaj ChillerTech, czyli firma mająca blisko 20 letnie doświadczenie w zakresie serwisu i naprawy wymienników ciepła. To właśnie poprzez pasję w zakresie wymienników ciepła jako ChillerTech zbudowaliśmy świadomą i dobrze prosperującą firmę nastawioną na poszerzanie grupy odbiorców, a nawet korzyści w zakresie nowych, świetnych i zadowolonych Klientów. Wyróżniając się rzetelnością, uczciwością i profesjonalizmem Nasze działanie są całkowitą i 100% gwarancją nie tylko bezpieczeństwa, ale i satysfakcji!
Regeneracja i naprawa wymienników ciepła to proces, którego to nie sposób pominąć. To właśnie w kwestii serwisu jest nienaganne działanie wymiennika, skuteczna wymiana, a nawet szczelność obiegu, która jest możliwa przez rzetelne i uczciwe wsparcie. Z pomocą przychodzi tu firma ChillerTech, która służy pomocą w zakresie serwisu, regeneracji, a nawet naprawy wymienników ciepła o wydajności (Q) nawet +5000 kW. Ale to nie wszystko ponieważ jako certyfikowany dostawca jesteśmy w stanie dostarczyć dowolny wymiennik o określonych wymiarach, wydajnościach, a nawet konfiguracji co jest udogodnieniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego przedsiębiorstwa. Skorzystaj z usług ChillerTech i zobacz jakie to proste!
Przedłużenie żywotności wymienników ciepła
Wielu z Nas chciałoby, aby jego wymiennik ciepła wyróżniał się skutecznym i bezpiecznym działaniem, a proces wymiany ciepła był natychmiastowy niezależnie od obciążenia cieplnego. A co gdybym Ci powiedział, że z ChillerTech jest to możliwe? A co gdybym przedstawił Ci minimum 3 czynności, które z pewnością wpłyną na żywotność, skuteczność, a nawet bezpieczeństwo Twojego wymiennika ciepła? Z pewnością chcesz, aby Twój wymiennik popracował jeszcze następne +25 lat, więc pozwól, że krok po kroku opiszę co warto zrobić, aby to wprowadzić w życie.
Wymienniki ciepła to urządzenia, które na wskutek wiekowości oraz zmian temp. medium po pewnym czasie tracą sprawność, poprzez co proces wymiany ciepła jest dłuższy, a także mało skuteczny. To równocześnie prowadzi do zabrudzenia całego cyklu, a nawet działania maszyn/urządzeń, które to dla wielu z Nas są priorytetowe i najważniejsze. Dlatego też z pomocą przychodzi już dziś ChillerTech wskazując czynności zalecane. Co zatem warto zrobić, aby ponownie wykorzystać 100% potencjału wymiennika? Sprawdź teraz!
Jak przedłużyć żywotność wymiennika ciepła?
- Serwis wymienników ciepła skupia się w 90% na czyszczeniu wnętrza tzn. płyt lub płaszcza. Dlatego też warto co 3-4 miesiące dokonać czyszczenia chemicznego, które z pewnością pozytywnie wpłynie na działanie wymiennika, a nawet skuteczne przenoszenie ciepła. To działanie ma równocześnie na celu wyższą sprawność pozwalającą na niższą ilość rbh. urządzeń chłodniczych np. chiller’ów. Warto nadmienić, że rodzaj środka chemicznego powinien zostać dopasowany do ogólnych zaleceń Producenta lub rodzaju uszczelnień.
- W celu szczelności obiegu pierwotnego i wtórnego zalecalibyśmy wymianę co +/- 5 lat uszczelek wymiennika ciepła w odmianie płytowej-skręcanej. Jeśli chodzi natomiast o wymienniki ciepła w odmianie płaszczowo-rurowej zalecamy wymianą już po okresie 3 lat, ponieważ są to zazwyczaj urządzenia wykorzystywane do substancji niebezpiecznych, a nawet żrących lub wchodzących w reakcję z odmianami uszczelek (oring’ów).
- W momencie, gdy jest to możliwe odwrócenie obiegu IN=OUT, a za to OUT=IN. Zanieczyszczenia zarówno te mniejsze, jak i większa nagromadzane są na wejściu wymiennika, gdzie najczęściej następuje uszkodzenie, bądź całkowity zanik przepustowości. Dlatego jeśli masz taką możliwość, bądź Twoja inwestycja dopiero się rozpoczyna wykonaj dodatkowy rurociąg, który będzie w stanie obrócić wej. z wyj.
Pamiętajmy, że proces eksploatacji może się różnić w zależności od zastosowanego płynu, rodzaj wymiennika, a nawet obciążenia cieplnego. Dlatego też zalecamy konsultację z profesjonalistą.
Naprawa wymienników ciepła
Naprawa i regeneracja wymienników to proces, których wymaga profesjonalizmu oraz niezbytej wiedzy. To równocześnie usługa, która wymaga precyzji oraz braku pośpiechu, która to w dobie codziennych obowiązków może być dla wielu uciążliwa. Dlatego też z pomocą przychodzi ChillerTech czyli firma z długoletnim doświadczeniem oraz pasją w tworzeniu bezpiecznych, trwałych i wysokowydajnych rozwiązań z zakresu chłodzenia oraz grzania. Ale to nie wszystko… ponieważ nowoczesne urządzenia oraz specjalna chemia przekłada się na gwarancję bezpieczeństwa, nawet w ekstremalnych warunkach.
Równocześnie jako certyfikowany dostawca wymienników ciepła wielu marek m.in. Alfa-Laval, Promag, Arimex, SWEP itd.. pozwala na żywotność, aż +35 lat, co przekłada się finalnie na Twoją rentowność i funkcjonowanie. Aby pomóc Ci w szybkim usuwaniu awarii, bądź ewentualnych podatności na uszkodzenia Nasz Serwis jest dostępny 24/7, co również pozytywnie wpływa na postrzeganie firmy ChillerTech.
Skorzystaj z Naszych usług w zakresie serwisu, naprawy i regeneracji wymienników ciepła już dziś!