Serwis chiller Hyfra SIGMA 16-S

4.5/5 - (21 votes)

Serwis chiller Hyfra SIGMA 16-S | ChillerTechSerwis i naprawa agregatów wody lodowej

Wszelkiego systemy chłodzenia oparte m.in. o wodę lodową odrywają niezmiernie ważną rolę. To właśnie ich zadaniem jest zachowanie stałego parametru medium chłodzącego pozwalając Nam na stałą pracę, jak również zachowanie najwyższych standardów. Choćby najmniejsze skoki mogą w znacznym stopniu wpłynąć na jakość produktu końcowego, co dla wielu z Nas jest nie do pomyślenia. Wybierz ChillerTech i ciesz się pracą stabilną pracą Swoich urządzeń!

Kompleksowe usługi w zakresie serwisu i naprawa urządzeń z zakresu chłodzenia, a także stabilizacji procesów przemysłowych. Dysponując wieloletnim doświadczeniem oraz wiedzą jesteśmy sprostać każdemu wyzwaniu. Wybierając ChillerTech nie musisz obawiać się o przestój maszyn, czy też personelu. Doświadczona kadra pracownicza, a przede wszystkim podzespoły najwyższej jakości dostarczone przez wyselekcjonowanych producentów. To właśnie te aspekty pozwalają Nam na usunięcie jakiejkolwiek awarii w jak najszybszym czasie. Masz problem? Skontaktuj się z Nami już dziś!

Serwis chiller Hyfra SIGMA 16-S

W ostatnim czasie zadaniem Naszej Firmy był serwis, jak również naprawa urządzenia chłodniczego, a mianowicie chiller Hyfra SIGMA 16-S. Agregat wody lodowej znajdujący się w zakładzie Naszego Klienta jest odpowiedzialny za chłodzenie lasera BLM Group LT-FREE. Urządzenie po rozmowie z Klientem z niewiadomych przyczyn utraciło wydajność. 

Przegląd techniczny urządzenia Hyfra SIGMA 16-S

Po rozmowie z działem Technicznym znajdującym się w zakładzie udało się ustalić oraz dokładnie wytłumaczyć Nam co się działo z urządzeniem w ostatnim czasie. Doświadczony pracownik otworzył urządzenie w poszukiwaniu jakiejkolwiek nieszczelności, która pozwoliłaby Nam na jak najszybsze usunięcie awarii oraz uruchomienie maszyn. Została odnaleziona nieszczelność znajdująca się na instalacji freonowej. Po rozmowie z Naszym Serwisem został poproszony, aby wyłączyć urządzenie. Praca układu freonowego bez odpowiedniej ilości czynnika w najgorszym wypadku może wiązać się z uszkodzeniem sprężarki – co jest niestety dość kosztowne. 

Zakres czynności:

 1. Wizualna kontrola stanu urządzenia. Urządzenia tego typu pracują zazwyczaj w bardzo trudnych warunkach, stąd też należy je poddawać regularnej eksploatacji. Należy wspomnieć jednak, że chillery marki Hyfra to bardzo dobry sprzęt, który charakteryzuje się przede wszystkim najwyższą wydajnością oraz wysoką jakością podzespołów. To właśnie te aspekty pozwoliły im na miano lidera wśród chillerów stosowanych właśnie w procesach przemysłowych. Kup chiller Hyfra już dziś!
 2. Kontrola układu freonowego. Weryfikacja instalacji freonowej pod kątem ilości czynnika chłodniczego – freonu. Niestety już po rozmowie z obsługą zostaliśmy poinformowani że w miejscu zaworu rozprężnego powstała nieszczelność. Ciśnienie w układzie freonowym niespełna 2 BAR. Zalecana natychmiastowa kontrola szczelności.
 3. Próba szczelności z wykorzystaniem Azotu Technicznego. Po wykonaniu próby szczelności z wykorzystaniem Azotu Technicznego oraz napełnieniem instalacji do wartości nominalnej odnaleźliśmy miejsce nieszczelności. Nieszczelność znajdująca się na zaworze rozprężnym. Jest to niestety dość rzadko spotykana awaria, stąd też jesteśmy pewni, iż dany zawór miał wadę fabryczną. 
 4. Kontrola podzespołów urządzenia. Nasz Serwis dokonał wszelkich pomiarów oraz skontrolował pracę elementów takich jak: sprężarka chłodnicza, wentylator skraplacza, czy też pompy wody. Wszelkiego rodzaju pomiary w normie, zgodne z parametrami wskazanymi przez Producenta. 
 5. Kontrola automatyki / sterowania. Układ sterowania odpowiedzialny za zabezpieczenie elementów mechanicznych jest w pełni sprawny. Nie odnaleźliśmy jakichkolwiek luzów znajdujących się po stronie elektrycznej.
 6. Sporządzenie protokołu. Sporządziliśmy protokół, w którym wskazaliśmy zleceniodawcy wszelkiego rodzaju zagrożenia, usterki, jak również poglądowy kosztorys naprawy. 

Naprawa chiller Hyfra SIGMA 16-S

Po akceptacji kosztów naprawy w trybie natychmiastowym przeszliśmy do usunięcia awarii znajdującej się w urządzeniu. Ponadto Zleceniodawca poprosił Nas o wykonanie kompleksowego serwisu całego urządzenia.

Czynności naprawcze:

 1. Wymiana zaworu rozprężnego. Uszkodzony zawór rozprężny został usunięty. W jego miejsce przyszedł nowy zawór rozprężny firmy Danfoss TEN2.
 2. Przerobienie instalacji freonowej. W celu zastąpienia starego i uszkodzonego zaworu rozprężnego przerobiliśmy instalację freonową pod nowy zawór. 
 3. Wymiana filtra / osuszacza. Niezmiernie ważnym elementem każdego układu chłodniczego jest filtr / osuszacz. Jego zabrudzenie, bądź co gorsza zatkanie może przyczynić się do wielu problemów, które w początkowej fazie są niestety nie do wychwycenia. 
 4. Próba szczelności. W celu weryfikacji układu pod kątem szczelności napełniliśmy instalację Azotem Technicznym do wartości 14 BAR. Wynik próby: urządzenie szczelne
 5. Próżnia układu freonowego. W celu usunięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz wilgoci, która nie korzystnie wpływa na pracę układu freonowego wykonaliśmy próżnię. Z pomocą przemysłowej pompy próżniowej przystosowanej do dużych układów cały proces zajął Nam niespełna 1 godzinę. To właśnie pozwoliło Nam na zaoszczędzenie czasu oraz pewność iż układ został w pełni wyczyszczony.
 6. Napełnienie układu. Uzupełniliśmy instalację freonową nowym czynnikiem chłodniczym do wartości ukazanej na tabliczce znamionowej. 
 7. Rozruch urządzenia oraz wykonanie pomiarów. Nasz Serwis wykonał wszelkiego rodzaju pomiary w tym pomiary elektryczne elementów takich jak sprężarka chłodnicza, wentylator skraplacza, czy też pompa wody. Pomiary zgodne z DTR urządzenia.

Serwis agregatu wody lodowej Hyfra SIGMA16-SSerwis chiller Hyfra SIGMA 16-S

Po zakończeniu prac naprawczych przystąpiliśmy do kompleksowego serwisu całego urządzenia, wraz z układem chłodzenia opartym o wodę lodową. W skład tej usługi wchodziło:

 1. Mycie i czyszczenie urządzenia. Przy użyciu myjki ciśnieniowej umyliśmy konstrukcję, jak również skraplacz urządzenia.
 2. Czyszczenie filtrów wody. Niestety Zleceniodawca odmówił wykonania tej usługi ze względu na pracę urządzenia / układu maszyn.
 3. Kontrola układu automatyki / sterowania. Nasz Serwis zweryfikował szafę sterowniczą oraz podzespoły elektryczne. Wszelkiego rodzaju styki zostały dokręcony w celu pewności i zabezpieczenia układu przed awarią. 
 4. Weryfikacja elementów zabezpieczających. Skontrolowaliśmy elementy zabezpieczające chroniące urządzenie w przypadku np. za wysokiego ciśnienie, czy też braku przepływu. Kontrola elementów takich jak: flow switch, presostaty, sondy pomiarowe itd…
 5. Kontrola instalacji wody lodowej. Weryfikacja i sprawdzenie poprawności układu chłodzenia opartego o wodę lodową.

Wynik prac Naszego Serwisu

Urządzenie jakim jest chiller Hyfra Sigma16-S po wykonaniu w/w czynności pracuje bez żadnych zastrzeżeń. Agregat wody lodowej utrzymuje stałą temperaturę na poziomie ok. 21 0C. Chiller nadmiernie się nie załącza, ani w żaden sposób nie grzeje. Zleceniodawca jest jak najbardziej zadowolony z Naszego Serwisu.

Układy chłodzenia oparte o wodę lodową

Bezpieczeństwo. Wydajność. Efektywność. Chillery to niezmiernie ważne urządzenia, których zadaniem jest chłodzenie, bądź stabilizacja parametrów medium chłodzącego. Wybierając systemy i instalację wody lodowej powinniśmy jednak zwrócić dużą uwagę na dobór urządzeń. Zbyt mały może przyczynić się do niestabilnej temperatury, jednak zbyt duże może prowadzić do dużych kosztów za prąd, który wciąż idzie w górę. Ofertę ChillerTech poszerzają usługi w zakresie projektu, budowy i modernizacji układów chłodzenia opartych o wodę lodową. Dysponując najnowocześniejszą technologią oraz blisko 20 letnim doświadczeniem na rynku HVAC jesteśmy w stanie zagwarantować nowoczesne układy pozwalające Nam na obniżenie kosztów pracy, aż o 65%. Nie wierzysz? Przekonaj się Sam i zyskaj przewagę nad konkurencją. 

Serwis chiller Hyfra SIGMA 16-S | ChillerTech