Serwis chiller Clivet WSAT-XSC85D

5/5 - (51 votes)

Serwis chiller Clivet WSAT-XSC85D

ChillerTech Wiktor Aptacy świadczący usługi serwisu i konserwacji agregatów wody lodowej. W ostatnim czasie wykonaliśmy przegląd techniczny chiller Clivet WSAT-XSC85D. Agregat wody lodowej marki Clivet był bardzo zaniedbany co wskazywało na brak serwisu. Po rozmowie z klientem zostaliśmy poinformowani że chiller jest systematycznie serwisowany. Wytwornica wody lodowej była w fatalnym stanie, brudne skraplacze, układ zapowietrzony, a urządzenie nie pracuje prawidłowo.

Marka Clivet, bądź także KLIWEKO to włoska Firma która powstała w Feltre. Marka na początku rozpoczęła swoją działalność od produkcji agregatów wody lodowej, a także pomp ciepła. Chillery marki Clivet to dość dobre urządzenia które są łatwe w obsłudze.

Serwis agregatu wody lodowej Clivet WSAT-XSC85DSerwis chiller Clivet WSAT-XSC85D

 1. Pierwszą czynnością była wizualna kontrola czy na instalacji nie znajdują się tłuste plamy sugerujące wyciek freonu, a co za tym idzie oleju. Ze względu na bardzo brudny skraplacz sprawdziliśmy także instalację freonową na chłodnicy. Użyliśmy w tym celu specjalnego wykrywacza nieszczelności który pokazał by nam ewentualną nieszczelność. Na szczęście nie znaliśmy żadnej widocznej nieszczelności.
 2. Następnym krokiem było mycie skraplacza, a także całej konstrukcji urządzenia. Po długotrwałym i dokładnym myciu urządzenia, a także skraplacza chiller jest w dobrym stanie. Chłodnica urządzenia była pogięta, dlatego Nasz Serwis pod prostował lamele skraplacza. Bardzo ważną rzeczą jest czysty i nie pogięty skraplacz. Jeśli chłodnica jest brudna, lub pogięta w przypadku skraplaczy aluminiowych bardzo często dochodzi do tego że po prostu się łamią. A wina niestety leży po stronie użytkownika urządzenia który nie serwisował regularnie, oraz odpowiednio chillera.
 3. Pomierzyliśmy ciśnienia wysokiego, oraz niskiego ciśnienia na 1 i 2 sekcji. W sekcji numer 2 brakowało około 10% gazu chłodniczego, lecz nie wpływało to zbytnio na jego pracę.
 4. Sprawdziliśmy stan, oraz kolor oleju w sprężarkach. Niestety olej który znajduję się w sprężarkach należy wymienić, ponieważ jest on już zużyty.
 5. Włączyliśmy, oraz skontrolowaliśmy pracę urządzenia. Chiller po wy-serwisowaniu pracuje o wiele lepiej. Sprężarki pracują równomiernie, wentylatory cicho, a chiller Clivet szybko dochodzi do żądanej temperatury.
 6. Pomierzyliśmy szczegółowo prądy elektryczne sprężarek, a także wentylatorów skraplacza. Wszystkie odczyty są zgodne z tabliczkami znamionowymi podanymi przez Producenta.
 7. Ostatnim krokiem była kontrola ostatnich alarmów które wskazał chiller. Na szczęście nie znaleźliśmy żadnych niebezpiecznych alarmów które powinny zostać sprawdzone.

Uwagi dotyczące pracy wytwornicy wody lodowej ClivetSerwis chiller Clivet WSAT-XSC85D

 1. Brak zastosowania odpowietrzników na instalacji wody lodowej. Zapowietrzona pompa może prowadzić do jej uszkodzenia, a co za tym idzie przestoju maszyn. Na systemie wody lodowej zastosowano filtry, lecz nie ma przed nimi, ani za nimi zaworów odcinających które pozwolą Nam na spokojną wymianę wkładu. Żebyśmy wymienili wkład filtra musimy spuścić jakieś 10 L glikolu.
 2. Należy pamiętać że choćby urządzenie było najlepsze i teoretycznie bezawaryjne potrzebuje odpowiednio dobranego serwisu.
 3. Firma odpowiedzialna za serwis urządzeń chłodniczych nie ma najmniejszego pojęcia na temat serwisu chillerów. Skraplacz urządzenia bardzo brudny, w układzie numer 2 brakuje pewnej ilości freonu. Wpływa to także na większy czas pracy urządzenia, jak również większą ilość przepracowanych roboczo-godzin. Brak serwisu, lub nieprawidłowy serwis urządzenia w konsekwencji może prowadzić do całkowitego uszkodzenia chillera i zakupu nowego. Naszym zadaniem Firma powinna poszukać innej Firmy która zajmie się ich urządzeniami.
 4. Należy w jak najszybszym czasie poddać instalację wody lodowe gruntownemu czyszczeniu. W chiller Trane ECGAN212 który naprawialiśmy już uszkodziło wymiennik ciepła, dlatego radzimy wyczyścić instalację wody lodowej. Zgromadzony kamień, oraz inne brudy zatkały wymiennik ciepła.
 5. Filtry znajdujące się na instalacji wody lodowej bardzo brudne. Dlatego Nasz Serwis wymienił wkłady filtrów dla jak najlepszego przepływu medium. Chiller potrzebuje odpowiednio ciśnienia, w przypadku braku odbioru może dojść do zamrożenia, oraz uszkodzenia wymiennika. A to wiąże się z wysokimi kosztami naprawy.

Serwis agregatów wody lodowej Clivet dowolnego typu oraz mocy na terenie całej Polski | ChillerTech

Serwis chiller Clivet WSAT-XSC85D

Serwis i naprawa chiller Clivet WSAT-XSC85D