Serwis chiller KKT CboxX50

5/5 - (6 votes)

Serwis chiller KKT CboxX50 | ChillerTechSerwis i naprawa agregatów wody lodowej

Agregat wody lodowej KKT CboxX50 jest wykorzystywany do chłodzenia lasera. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego parametru na poziomie 24 C, aby zapewnić ciągłą i nieprzerwaną pracę lasera znajdującego się w zakładzie. Niestety chiller KKT CboxX50 już od początku zakupu pracował nie poprawnie. Ciągłe problemy, jak również długi czas zbijania temperatury to tylko jedne z wielu problemów jakie sprawiało urządzenie.

Zadaniem firmy ChillerTech był serwis, a także naprawa chiller KKT CboxX50. ChillerTech to firma świadcząca usługi serwisu, naprawy oraz modernizacji agregatów wody lodowej wiodących marek, w tym producenta KKT. Urządzenia chłodnicze firmy KKT, jednak bardzo często nie potrafią podołać, prowadząc dość często do problemów z maszynami Klientów. Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem dość często usadowione obok lasera, bądź innej maszyny. Charakteryzują się przede wszystkim najwyższą wydajności oraz innowacyjną budową. Niestety chillery KKT to urządzenia wyposażone w nowe skraplacze aluminiowe, które są bardzo podatne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz nieszczelności. 

Serwis agregatu wody lodowej KKT CboxX50Serwis chiller KKT CboxX50

Naszym zadaniem przede wszystkim była diagnoza urządzenia. Niestety chiller KKT już od początku sprawiał wiele problemów. 

  1. Agregat wody lodowej ma uszkodzoną sprężarkę. Przyczyną tego uszkodzenia była przede wszystkim ciągła praca, a także nie prawidłowo dobrany skraplacz. W skutek zabrudzenia skraplacza urządzenia chiller nie schładzał czynnika chłodniczego co doprowadziło przede wszystkim do braku zbijania temperatury oraz uszkodzenia sprężarki. 
  2. Niestety owy chiller wyposażony jest w skraplacz aluminiowy, który przede wszystkim wymaga stałego i odpowiednio dobranego Serwisu. Rozwiązanie jakim jest stosowanie skraplaczy w odmianie aluminiowej to bardzo złe rozwiązanie. Producent stosując skraplacze aluminiowe, które są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia powinien bynajmniej utwierdzić/przykręcić skraplacz, aby nie wchodził on w drgania. Jednak w tym przypadku skraplacz jest luźny, w żaden sposób nie przykręcony co prowadzi do powstawania drgań, które mogą prowadzić do rozszczelnienia skraplacza. 
  3. Naszym zdaniem pompa wody znajdująca się w urządzenia jest przewymiarowana. Ciśnienie nominalne o wartości 6 BAR.
  4. Nowoczesne pomiary elektroniczne. Chiller jest wręcz naszpikowany elektroniką, jednak oprócz Serwisu nikt nie ma do nich dostępu. Brak możliwości zmiany parametrów pracy.

Naprawa agregatu wody lodowej KKT CboxX50Serwis chiller KKT CboxX50 - tabliczka znamionowa

  1. Demontaż uszkodzonej sprężarki chłodniczej firmy Danfoss.
  2. Wymiana sprężarki chłodniczej na zamiennik firmy Copeland Scroll.
  3. Wymiana filtra/osuszacza. W przypadku uszkodzenia sprężarki zawsze należy wymienić, bądź oczyścić filtr znajdujący się po stronie układu freonowego. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i zabrudzenia nie sprzyjają instalacją freonowym. Zadaniem filtra jest oczyszczenie układu z znajdujących się wewnątrz zanieczyszczeń, które mogły powstać m.in. podczas wymiany danego podzespołu. Z tego właśnie względu bardzo dużą uwagę powinniśmy zwrócić na ich regularną wymianę.
  4. Próba szczelności z wykorzystaniem Azotu Technicznego. Dodatkową zaletą stosowania Azotu Technicznego jest oczyszczenie instalacji freonowej. Jego stosowania w znaczący sposób wpływa na oczyszczenie układu. Próba szczelności – 48h. Wynik próby: urządzenie szczelne
  5. Próżnia układu freonowego. Wykonaliśmy długotrwałą próżnię instalacji freonowej, aby w jak największym stopniu usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które powstały podczas uszkodzenia sprężarki.
  6. Uzupełnienie układu freonowego czystym czynnikiem chłodniczym R407C. Niestety brak możliwości nastaw. 

Chiller KKT CboxX50

Niestety agregat wody lodowej KKT jest niedopracowany. Naszym zdaniem to jedne z najgorszych urządzeń chłodniczych znajdujących się na rynku. Jest to jednak tylko i wyłączenia Nasza opinia. Być może inne modele inaczej się sprawują u Klienta.

Serwis chiller KKT CboxX50 | ChillerTech – Serwis i naprawa agregatów wody lodowej