Serwis chiller Lennox NAC380D

4.8/5 - (54 votes)

Serwis chiller Lennox NAC380DNM2M | ChillerTechSerwis i naprawa agregatów wody lodowej

ChillerTech wraz z Firmą ChillerSerwis w ostatnim czasie wykonaliśmy serwis, a także naprawę agregatu wody lodowej chiller marki Lennox NAC380DNM2M. Naszym zadaniem było wyeliminowanie awarii, która była w wytwornicy wody lodowej. Chiller po 30 minutach wyrzucał błąd dotyczący wysokiego ciśnienia, a także wyłączał się.

Serwis agregatu wody lodowej Lennox NAC380DNM2MSerwis chiller Lennox NAC380D

 1. Pierwszą czynnością wykonaną przez Nasz Serwis było skontrolowanie chillera, a także instalacji freonowej. Nasz Serwis przy pomocy detektora nieszczelności szukał ewentualnej nieszczelności. Nie znaleźliśmy śladów która mogła by sugerować wyciek czynnika chłodniczego
 2. Wyczyściliśmy, jak również umyliśmy skraplacze chillera, ponieważ były brudne. Chillery należy regularnie poddawać serwisowi.
 3. Skontrolowaliśmy ciśnieniu czynnika chłodniczego w instalacji freonowej na 1 i 2 sekcji. Ilość freonu na sekcji numer 2 jest prawidłowa, lecz na sekcji 1 brakuje freonu. Nie jest to duża ilość, lecz przekłada się na to na pracę agregatu.
 4. Pomierzyliśmy prądy, a także oporności sprężarek chłodniczych, wraz z wentylatorami skraplacza.
 5. Skontrolowaliśmy temperaturę, oraz ciśnienie znajdujące się za filtrem/osuszaczem którego zadaniem jest wyłapanie zalegającego brudu który mógł znajdować się wewnątrz. Być może filtr został zatkany. Na szczęście temperatura oraz ciśnienie przed i za filtrem jest prawidłowe.

Naprawa wytwornicy wody lodowej Lennox NAC 380D NM2MNaprawa wytwornicy wody lodowej Lennox NAC380DNM2M

 1. Stwierdziliśmy uszkodzenie falownika odpowiedzialnego za wentylatory skraplacza. Niestety falownik należy jak najszybciej wymienić. Po rozmowie z Klientem poinformowaliśmy go że istnieje możliwość pominięcia falownika. Klient zgodził się na pominięcie falownika Altivar ATV21HU30N4 4kW. Nasz Serwis był w stanie wykonać usługę wymiany falownika z ciągu 2 dni, lecz chiller był na gwarancji. Awaria być może będzie podlegać gwarancji przez producenta. Zadaniem przemiennika częstotliwości jest wolny rozbieg, a także płynne regulowanie obrotów wentylatorów skraplacza. Falownik pozwala na obniżenie obrotów wentylatorów o 70% nie powodując żadnego przegrzania silnika.
 2. Skontrolowaliśmy sprężarki chłodnicze znajdujące się wewnątrz urządzenia. Niestety sprężarka numer 2 obiegu 2 strasznie hałasuje, a także nagrzewa się. Prawdopodobnie w okresie roku będzie należało wymienić zużytą sprężarkę, która już działa nie prawidłowo.
 3. Olej znajdujący się w sprężarkach także powinien zostać wymieniony z racji na to że jest on już brudny.

Uwagi dotyczące chiller Lennox NAC380DNM2M

 • Chiller należy poddawać częstszemu serwisowi, między innymi przez specyficznie usadowienie samego urządzenie.
 • Należy wymienić sprężarkę chłodniczą znajdującą się w agregacie wody lodowej Lennox gdyż i tak po pewnym czasie się uszkodzi. Sprężarka nie pracuje prawidłowo, a także nagrzewa się. W przypadku uszkodzenia sprężarki cały agregat wody lodowej się zatrzyma, co wiąże się z przestojem maszyn które chłodzi.
 • Brak izolacji/armatury na instalacji wody lodowej. Przy parametrze poniżej 12 stopni w przypadku gdy na dworze jest temperatura 34 stopni. Wiąże się to z dużą stratą cieplną, oraz dodatkowym czasem pracy agregatu wody lodowej.

Serwis i naprawa agregatów wody lodowej Lennox i innych marek | ChillerTech