Serwis chiller Trane RTAD180

4.9/5 - (71 votes)

Serwis chiller Trane RTAD180

Ostatnimi czasy w Nasze ręce wpadł chiller marki Trane RTAD180. Naszym zadaniem był serwis- przegląd techniczny urządzenia tego producenta. Maszyny tej marki to bardzo dobre urządzenia, które znajdują zastosowanie na rynku chłodnictwa i klimatyzacji. Specjalizujemy się w serwisie, a także naprawie agregatów wody lodowej marki Trane.

Serwis chiller Trane RTAD180Serwis agregatu wody lodowej Trane RTAD180

Niestety agregat wody lodowej Trane RTAD180 nie był poddawany regularnemu serwisowi. Urządzenie rok temu uległo awarii, a dokładniej uszkodziła się sprężarka. Chillery tej marki to bardzo dobre urządzenia, lecz trzeba pamiętać o ich regularnym serwisowaniu.
Wykonaliśmy takie usługi jak:

 1. Skontrolowanie stanu technicznego maszyny Trane RTAD180. Tak jak wspomnieliśmy urządzenie nie było poddawane regularnemu serwisowi. Sprawdziliśmy czy na instalacji freonowej nie znajdują się żadnego typu tłuste plamy. Odszukaliśmy tłuste plamy sygnalizujące wyciek na instalacji freonowej.
 2. Mycie, jak również czyszczenie konstrukcji i skraplacza chiller Trane RTAD180. Lamele skraplacza praktycznie całkowicie przytkane brudem, co znacznie przyczynia się do pracy urządzenia.
 3. Skontrolowaliśmy ilość czynnika znajdującego się w instalacji freonowej. Ilość freonu jednak nie zgadzała się z danymi widniejącymi na urządzeniu. Na jednej z sekcji jest mniej czynnika.
 4. Odzyskaliśmy, a także przeważyliśmy czynnik chłodniczy znajdujący się wewnątrz instalacji. Ilość nie była zgodna (zbyt mało freonu w instalacji).
 5. Wymieniliśmy filtry/osuszacze których zadaniem jest oczyszczenie instalacji z zalegającej wilgoci, a także brudu.
 6. Wykonaliśmy próbę szczelności instalacji, do tego celu użyliśmy Azotu Technicznego. Test obowiązywał 48h. Wynik próby urządzenie nieszczelne.
 7. Odnaleźliśmy i zaspawaliśmy nieszczelność znajdującą się na spawie przy sprężarce.
 8. Ponowiliśmy próbę szczelności. Instalacja freonowa szczelna (test obowiązywał 48h)
 9. Napełniliśmy instalację freonową czystym czynnikiem chłodniczym (freonem).

Naprawa agregatu wody lodowej Trane RTAD180Serwis wytwornicy wody lodowej trane RTAD180

 1. Klient poprosił Nas abyśmy wykonali usługę czyszczenia wymiennika ciepła (parownika) w chiller Trane RTAD180. Instalacja wody lodowej pracuje niestety na zwykłej wodzie co znacznie wpłynęło na czystość parownika. Zawsze zalecamy Klientom, aby w systemach wody lodowej znajdował się glikol, który chroni Nas przed ewentualnym rozszczelnieniem, jak również zamrożeniem. Glikol także chroni Nasz parownik przez zabrudzeniem i zatkaniem co może doprowadzić do braku odbioru ciepła. Podłączyliśmy Naszą specjalnie zaprojektowaną myjkę do urządzenia w celu umycia parownika. Parownik był w bardzo słabym stanie (sam kamień). Mycie wymiennika ciepła obowiązywało 2 godzinnym myciem specjalnym kwasem. Po 2 godzinach pracy myjki zamieniamy kwas na zwykła wodę (wodę wymieniamy minimum 4 razy). Zostanie kwasu w instalacji może skutkować uszkodzeniami.
 2. Wymieniliśmy wszystkie filtry znajdujące się na instalacji wody lodowej. Niestety instalacja nie została wyposażona w zawory przed i za filtrami dlatego należało spuścić cała wodę z instalacji i dopiero wymienić filtr.

Rezultat prac chiller znów może cieszyć się bezawaryjną pracą. Chillery należy regularnie serwisować. W przypadku gdy maszyny chłodnicze są regularnie serwisowane nie ma z nimi najmniejszego problemu. Każde urządzenie nie zależnie od tego czy jest to pompa, chiller czy dry cooler należy je poddawać regularnej konserwacji. ChillerTech pełni profesjonalne usługi serwisu, naprawy, a także modernizacji agregatów wody lodowej niezależnie od producenta w tym znanych marek: Trane, Carrier, Bitzer, Blue Box, Green Box, Stulz, Airwell itd..

Serwis i naprawa chiller Trane RTAD180 | ChillerTech