Serwis chiller MTA TAE 031

4.8/5 - (9 votes)

Serwis chiller MTA TAE 031 | ChillerTech – Serwis i naprawa agregatów wody lodowej

Regularne czynności serwisowe pozwolą Tobie, a przede wszystkim Twojej firmie na bezawaryjną, jak również najwyższej klasy pracę sprzętu chłodniczego. Dzięki temu będziesz bezpieczny i spokojny. Zadaniem firmy ChillerTech jest zapewnienie efektywnej, wydajnej, a przede wszystkim bezawaryjnej pracy urządzeń z rynku chłodnictwa i klimatyzacji. Swym Klientom oferujemy m.in doraźne przeglądy techniczne zwane również zerowymi, serwis gwarancyjny i  pogwarancyjny, jak również naprawy agregatów wody lodowej renomowanych producentów.

Agregaty wody lodowej to popularne i dość często używane urządzenia do chłodzenia przeróżnych procesów przemysłowych. Już od blisko 5 lat technologia, jaką jest woda lodowa przestawiła rynek HVAC do góry nogami. Wiele korzyści jakimi są m.in. niskie koszty eksploatacyjne, jak również długa żywotność na poziomie aż 20 lat. Z tego względu coraz więcej firm decyduje się na systemy oparte o wodę lodową, aniżeli systemy freonowe. 

Serwis chiller MTA TAE 031Serwis chiller MTA TAE 031

Ostatnimi czasy zadaniem firmy ChillerTech był przegląd techniczny agregatu wody lodowej marki MTA TAE EVO 031. Urządzenie jednak nie było w dość dobrym stanie zarówno wizualnych, jak i technicznym. Temperatura krytyczna jaką było 34 oC nie pozwalało obsłudze na dalszą pracę maszyn/urządzeń. Agregat wody lodowej MTA TAE EVO 031 służy do chłodzenia wtryskarki, a parametr zadany to ok.18 oC.

Przegląd zerowy wytwornicy wody lodowej MTA TAE 031

 1. Kontrola wizualna. Kontrola wizualna pod kątem wszelkiego rodzaju tłustych plam sugerujących Nam wyciek czynnika chłodniczego. 
 2. Mycie i czyszczenie. Klient jednak nie pozwolił Nam umyć urządzenie, z racji na pracujące maszyny i prawdopodobieństwo uszkodzenia druku.
 3. Kontrola ilości czynnika. Skontrolowaliśmy ilość czynnika chłodniczego R407C znajdującego się w układzie freonowym. 
 4. Kontrola podzespołów urządzenia. Diagnoza pracy sprężarki, elementów kontrolno-pomiarowych, wentylatora skraplacza oraz pompy wody.
 5. Sprawdzenie zabrudzenia wymiennika ciepła. Chiller niestety pracuje na wodzie, co znacząco wpływa na zabrudzenie wymiennika ciepła (parownika), co może spowodować brak odbioru. Manometry ukazujące Nam ciśnienie po stronie wody lodowej ukazują Nam straty ciśnienia na poziomie 1,5 BAR. To jednak uświadamia Nas, w tym że wymiennik ciepła jest mocno zabrudzony, bądź już zatkany.

Zagrożenia wynikające z diagnozy urządzenia:Serwis chiller MTA TAE 031 - tabliczka znamionowa

 1. Przede wszystkim ważnym podkreślenia jest bardzo słaby stan zarówno wizualny, jak również techniczny agregatu wody lodowej. Tłuste plamy znajdujące się po stronie freonowej, sygnalizujące Nam wyciek czynnika, a co za tym idzie oleju. Dodatkowym zagrożeniem jest zabrudzony, a mianowicie możemy mówić zatkany skraplacz freonowy, który negatywnie wpływa na pracę całego urządzenia. Pamiętajmy, że zabrudzone skraplacze, a szczególnie skraplacze aluminiowe lubią pękać. Może to się przyczynić również do uszkodzenia sprężarki, co wiąże się z kosztowną naprawą oraz zatrzymaniem urządzenia.
 2. Sprężarki w odmianie Scroll, która została zastosowana m.in. w urządzenia MTA EVO 031, w odróżnieniu do sprężarek śrubowych mogą pracować z zmniejszoną ilością oleju. W przypadku sprężarek śrubowych w żaden sposób nie możemy sobie na to pozwolić. W sprężarce chłodniczej usadowionej wewnątrz urządzenia nie ma oleju. Z tego względu praca sprężarki jest bardzo głośna, w żadnym stopniu nie zgodna z parametrami wytycznymi Producenta. W dodatku sprężarka już się nadmiernie nagrzewa, a pobór jest o 20% większy. Sprężarka uszkodzona do wymiany.
 3. Instalacja freonowa nie szczelna. Tłuste plamy, jak również widoczne ślady oleju tylko utwierdziły Nas w tym, że urządzenie jest nieszczelne. Czynności zalecane: Próba szczelności z wykorzystaniem Azotu Technicznego. 
 4. Pompa wody do regeneracji. Pompa niestety wymaga natychmiastowej regeneracji. Bardzo głośna, nie równomierna praca, a zarazem pobór prądu o 20% większy. 
 5. Mała ilość czynnika chłodniczego znajdującego się w układzie freonowym. 

Czynności zalecane

 1. Wymiana sprężarki chłodniczej o podobnych, bądź takich samych parametrach.
 2. Kompleksowe mycie i czyszczenie konstrukcji oraz przede wszystkim skraplacza urządzenia MTA TAE 031. 
 3. Regeneracja pompy wody znajdującej się wewnątrz. Nie wiemy czy przyczyną nadmiernego grzania oraz poboru o 20% są zużyte łożyska, bądź uszkodzone uzwojenie silnika. 
 4. Próba szczelności z wykorzystaniem Azotu Technicznego. Próba szczelności powinna przebiegać minimum 24h. 
 5. Ponowne uzupełnienie instalacji freonowej nowym, a przede wszystkim czystym czynnikiem chłodniczym R407C. Ilość napełnienie wskazana przez Producenta. 

Poinformowaliśmy Klienta o kosztach ewentualnej naprawy urządzenia jakim jest chiller MTA TAE 031. Zaproponowaliśmy jednak zakup nowego, a przede wszystkim wydajnego chillera o wyższych parametrach. Urządzenie MTA pomimo czynności zalecanych jakie zostałyby wykonane w urządzenie nie zwróci mu wydajności na poziomie 100%. Po rozmowie z Klientem urządzenie już od początku zakupu sprawiało wiele problemów. Ciągłe awarie, alarmy na sterowniku, jak również błędy jakie popełnił ostatni Serwis. Z tego względu Naszym zdaniem najlepszym wyjściem były zakup nowego, bądź używanego agregatu wody lodowej o wyższych parametrach. 

Ofertę ChillerTech wzbogacają kompleksowe usługi doboru, sprzedaży, a także montaż urządzeń i sprzętu chłodniczego. Bogata oferta agregatów wody lodowej pozwala zapewnić Naszemu Klientowi dowolne urządzenie o ściśle określonych parametrach. Agregaty wody lodowej w zakresie mocy od 1 kW, aż po chillery przemysłowe o mocy 1 MW. Chillery renomowanych producentów, w tym znanych marek takich jak: Carrier, Trane, York, Clivet, Piovan, Hyfra, Blue Box, OPK itd…

Serwis chiller MTA TAE 031 | ChillerTech – Serwis i naprawa agregatów wody lodowej