Serwis Blue Box BETA 2002

4.6/5 - (5 votes)

Serwis chiller Blue Box BETA 2002 ST / 1PS 6.2 | ChillerTechSerwis i naprawa agregatów wody lodowej

Doraźna pomoc w przypadku awarii, która pozwoli Ci na funkcjonowanie na najwyższym poziomie. Kompleksowe usługi w zakresie serwisu, naprawy, jak również modernizacji agregatów wody lodowej na terenie całej Polski. Obsługa i konserwacja układów chłodzenia opartych o wodę lodową pod potrzeby chłodzenia przeróżnych procesów technologicznych. Wsparcie, które umożliwi Ci stałą kontrolę, a co najważniejszą niezmienną temperaturę w każdej chwili.

Dbałość o szczegóły! Przeglądy techniczne i okresowe urządzeń i systemów chłodniczych z zakresu wydajności od 1 kW, aż do 1,5 MW. Testy sprawnościowe, które poprawią Twoje wyniki, a jednocześnie umożliwią wykorzystanie pełnego potencjału układu chłodzenia. Optymalizacja układów pod potrzeby Użytkownika. Skontaktuj się z Nami!

Serwis agregatów wody lodowej Blue Box

Serwis chiller Blue Box BETA 2002 ST 1PS 6.2

Agregaty wody lodowej to urządzenia, których głównym zadaniem, a jednocześnie misją jest utrzymanie stałej temperatury dopasowanej pod potrzeby Użytkownika. Innowacyjna budowa oraz zoptymalizowany system sterowania pozwala Nam na pracę w zakresie od -12 oC, aż po +24 oC. Sam zakres pracy, a także rodzaj komponentów niejednokrotnie wpływają na funkcjonowanie całego układu, a także jego żywotność. Należy jednak mieć na uwadze, iż mimo tak wielu zalet jakimi są zmniejszona ilość czynnika chłodniczego, czy też podwyższony współczynnik wydajnościowy te rozwiązania wymagają od Nas stałej eksploatacji.

Obsługa i konserwacja urządzeń z zakresu chłodzenia, która pozwoli Ci na wykorzystanie pełnego potencjału. Ważnym podkreślenia są zarówno wysokiej jakości usługi z zakresu monitoringu, jak również analizy gwarantując przy tym bezpieczeństwo i wydajność. Zamów Nasz mobilny serwis już dziś!

Serwis chiller Blue Box BETA 2002 ST / 1PS 6.2

W ostatnim czasie głównym zadaniem Naszej firmy był kompleksowy serwis, a także diagnostyka urządzenia chłodniczego, a mianowicie chiller Blue Box BETA 2002 ST / 1PS 6.2 o wydajności chłodniczej 60 kW. Funkcją urządzenia jest natomiast klimatyzacja dużego biurowca, gdzie temperatura w okresie letnim sięga blisko 45 oC. Miejsce znajduje się co gorsza w dość nasłonecznionym miejscu z dużą ilością szkła i okien. Na dodatek dość duża ilość kadry pracowniczej przyczynia się do wymiany ciepła i szybkiego wzrostu temperatury.

Mimo dość wysokiej temperatury nastawy jaką jest 12 oC chiller w okresie letnim nie daje rady utrzymać stałego parametru. Niestety znajduje się ono w dość małym pomieszczeniu poprzez co chiller wskazuje błąd HP. Na dodatek sprężarki chłodnicze nadmiernie się nagrzewają poprzez co zabezpieczenie termiczne rozłącza je bez możliwości ich dalszej pracy. 

Przegląd techniczny chiller Blue Box BETA 2002 ST / 1PS 6.2

Głównym zadaniem przeglądu technicznego jest diagnostyka urządzenia pod kątem wizualnym, a także technicznym. Pozwala Nam ona na ocenę sprawności układu chłodzenia, a co najważniejsze jego funkcjonowania. Celem tego działania jest natomiast wskazanie błędów, bądź co gorsza uszkodzeń, które uniemożliwiają Nam prawidłowe działanie urządzenia. Ważnym podkreślenia jest zarówno fakt, iż to właśnie przegląd techniczny umożliwia Nam prawidłowe wykonanie wstępnej wyceny naprawy. 

Zakres czynności serwisowych:

Serwis BlueBox BETA 2002 ST 1PS 6.2

 1. Kontrola wizualna urządzenia. Niestety ze względu na położenie, jak i samo posadowienie urządzenia chiller nadmiernie się nagrzewa, a zarazem wskazuje błędy m.in. HP1. Bardzo duża ilość kurzu, a co gorsza pogięte lamele skraplacza uniemożliwiają w pełni prawidłową wymianę ciepła. 
 2. Kontrola układu freonowego. Pomimo dość mocnej konstrukcji, a także wysokiej jakości komponentów układ  rozhermetyzował się. Powodem tego była dość mocno zabrudzona powierzchnia skraplacza poprzez co układ nadmiernie się nagrzewał. Jednocześnie przyczyniając się do nadmiernego obciążenia samego systemu, jak i sprężarek chłodniczych. 
 3. Pomiary ciśnień po stronie układu freonowej. Podczas tej diagnostyki wykonujemy szerokiej gamy pomiary ciśnień statycznych, jak dynamicznych. To właśnie one pozwalają Nam na weryfikację systemu pod kątem szczelności. Co ważne podczas tej kontroli dokonujemy obserwacji rurociągów na których w przypadku wycieku pojawia się dość często tłusta plama sugerująca wyciek. Układ freonowy nieszczelny. 
 4. Weryfikacja poprawności działania elementów roboczych. Pomiary elementów takich jak sprężarki chłodnicze czy też wentylatory skraplacza odpowiedzialne za nienaganną pracę układu. Wykonaliśmy równocześnie szczegółowe pomiary oporności zarówno sprężarek, jak i wentylatorów. Pomiary zgodne z zaleceniami Producenta. Podzespoły pracują w pełni prawidłowo, a sprężarki nie nagrzewają się. Ważnym podkreślenia jest zarówno fakt, iż wentylatory skraplacza działają bez żadnych zarzutów.
 5. Dokładne mycie urządzenia. Ze względu na posadowienie urządzenia, a jednocześnie utrudniony dostęp zarówno jak i do samych podzespołów oraz wody ta czynność została pominięta. Skraplacz, jak również konstrukcja urządzenia bardzo mocno zabrudzone.
 6. Kontrola ilości oleju sprężarkowego. Niezmiernie ważnym elementem, w każdym silniku, w tym też sprężarkach chłodniczych jest odpowiednie smarowanie. To właśnie w celu uzyskania odpowiedniego ciśnienia oraz poziomu sprężania zalecane jest utrzymanie stałego poziomu oleju, a zarazem jego odpowiedniej lepkości. Jego zabrudzenie, bądź co gorsza brak może w najgorszym przypadku przyczynić się do uszkodzenia sprężarki chłodniczej, a także kosztownej naprawy.

Serwis chiller Blue Box BETA 2002 ST / 1PS 6.2

Serwis agregatu wody lodowej Blue Box BETA 2002 ST 1PS 6.2

Po wykonaniu powyższych czynności oraz pełnej diagnostyce stwierdziliśmy uszkodzenia takie jak:

 1. Nieszczelność po stronie freonowej, a mianowicie na króćcu łączącym skraplacz / rurociąg. Niestety ze względu na swoje lata, a co gorsza nie poprawne posadowienie urządzenia układ freonowy rozszczelnił się powodując, tym samym ubytek czynnika chłodniczego w ilości blisko 8 kg. 
 2. Zabrudzony filtr/osuszacz po stronie freonowej. Ze względu na powstanie nieszczelności, a jednocześnie ubytek czynnika chłodniczego doszło do zabrudzenia układu. Równocześnie powodując dostanie się wilgoci do układu. 
 3. Bardzo mała ilość oleju chłodniczego. Co ważne sam olej znajduje się dość słabej kondycji co widać m.in. na wzierniku sprężarki. Niestety ze względu na warunki pracy jedna z dwóch sprężarek pracuje bardzo nie równo.

Zakres czynności naprawczych:

 1. Odzysk i zmagazynowanie czynnika chłodniczego R407C znajdującego się w układzie freonowym. Niestety ze względu na rozhermetyzowanie układu freonowego doszło do ubytku czynnika chłodniczego w ilości blisko 8 – 10 kg. 
 2. Usunięcie nieszczelności będącej na króćcu łączącym skraplacz/rurociąg. Przed przyjazdem Naszego Serwisu była inna „zaprzyjaźniona” firma, która nie potrafiła Sobie poradzić z tym problem, a także usunąć nieszczelności. Wedle ich opinii urządzenia należało wymienić na nowe o zbliżonych ale nieco większych parametrach. 
 3. Wymiana filtra/osuszacza na filtr z funkcją odkwaszania, którego zadaniem będzie usunięcie z układu wilgoci, bądź co gorsza zanieczyszczeń. 
 4. Próba szczelności z wykorzystaniem Azotu Technicznego. Po usunięciu owej nieszczelności przystąpiliśmy do kontroli układu pod kątem szczelności. Po blisko 3 godzinnym próbie układ utrzymuje stałe ciśnienie. Układ freonowy szczelny.
 5. Próżnia układu freonowego. Po wykonaniu próby szczelności oraz pełnej diagnostyce przystąpiliśmy do wykonania próżni, której celem jest usunięcie jakichkolwiek zanieczyszczeń, w tym wilgoci. 
 6. Uzupełnienie układu nowym, jak również czystym czynnikiem chłodniczym R407C do wartości żądanej. 
 7. Uruchomienie oraz pomiary. Po zakończeniu prac przystąpiliśmy do uruchomienia całego układu oraz jego ponownej diagnostyki.

Podsumowanie

Chiller po wykonaniu powyższych czynności ponownie działa w pełni prawidłowo. Sprężarka nr.1 wciąż hałasuje, a jej prądy już w tej chwili są niepokojące. Mimo to samo urządzenie w dość szybkim czasie zbija temperaturę w budynku. Wentylatory pracują cicho oraz równo. Zalecane jest jednak jego przeniesienie, które na pewno przyczyni się do dłuższej żywotności. Napisz do Nas i otrzymaj wstępną wycenę!

Serwis chiller Blue Box BETA 2002 ST / 1PS 6.2 | ChillerTech – Serwis i naprawa agregatów wody lodowej