Serwis chiller Carrier 30RB0232

4.5/5 - (31 votes)

Serwis i naprawa chiller Carrier 30RB0232 | ChillerTechSerwis i naprawa agregatów wody lodowej

Wydajność i bezpieczeństwo w każdej chwili. Głównym zadaniem, a zarazem funkcją agregatów wody lodowej jest utrzymanie stałej i niezmiennej temperatury określonego medium chłodzącego. To utrzymanie tych parametrów pozwala Nam na poprawne funkcjonowanie maszyn, bądź też urządzeń oraz najwyższą jakość produktu końcowego. Wysoka sprawność energetyczna, jak również kompaktowa budowa coraz to częściej przyczynia się do wyboru systemów chłodzenia opartych o wodę lodową. Pamiętajmy natomiast, iż pomimo tak wielu zalet jakie posiadają te układy wymagają również odpowiednio dobranej obsługi oraz konserwacji. Zamów Nasz serwis już dziś!

Dbamy o Twoje bezpieczeństwo! Aby zapewnić ciągłość Twojej produkcji, a także najlepszą wydajność systemy chłodzenia wymagają od Nas stałej opieki. W ten sposób możemy skutecznie ograniczyć koszty ewentualnych napraw oraz uniknąć nieoczekiwanych przestojów w produkcji. Ważnym podkreślenia jest zarówno fakt, iż stała konserwacja znacznie ograniczy rachunki za prąd zwiększając tym samym rentowność Twojego przedsiębiorstwa. Sprawdź Sam!

Serwis agregatów wody lodowej CarrierSerwis chiller Carrier 30RB0232

Obsługa i konserwacja urządzeń z zakresu chłodzenia renomowanych producentów, w tym znanej i cenionej marki jaką jest Carrier. Doraźne przeglądy techniczne i okresowe agregatów wody lodowej w zakresie wydajności od 1 kW, aż po chillery przemysłowe o wydajności ponad 1,5 MW. Stała obsługa, która w przypadku awarii umożliwi Ci szybki czas reakcji oraz podzespoły dostępne od ręki. Usługi w zakresie serwisu, naprawy i modernizacji urządzeń, jak również sprzętu, którego zadaniem, a równocześnie misją jest stała temperatura ściśle określonego medium chłodzącego.

Urządzenia marki Carrier to według Nas bardzo dobre i cieszące się dużą popularnością rozwiązania, których zakres wciąż się poszerza. Intuicyjny system sterowania oraz armatura kontrolno-pomiarowa pozwala Nam na bezpieczeństwo, a co najważniejsze przedwczesne informowanie Nas o błędach czy też zagrożeniach. Wartym podkreślenia jest zarówno kompaktowa budowa poprzez, którą możemy cieszyć się dużą wydajnością całego układu. Jednocześnie wysokiej jakości podzespoły, których budowa jest wciąż udoskonalana pozwala na bezpieczeństwo, a w przypadku awarii łatwą dostępność. Znajdź coś dla Siebie…

Serwis chiller Carrier 30RB0232

W ostatnim czasie głównym zadaniem Naszej Firmy był kompleksowy serwis oraz diagnostyka urządzenia chłodniczego, a mianowicie chiller marki Carrier 30RB0232-B0689-PE- o wydajności chłodniczej 240 kW. Główną funkcją urządzenia jest natomiast chłodzenie zbiornika buforowego o pojemności 4000 l. pod potrzeby chłodzenia maszyn. Parametr nastawy, który chce osiągnąć obsługa to blisko 8 oC co nie jest wcale tak niską temperaturą. Mimo to urządzenia pracuje z pełną wydajnością, a co gorsza nie ma możliwości wyłączenia ze względu na zbyt szybki wzrost temperatury. 

Po rozmowie z obsługą techniczną poprzedni serwis stwierdził takie uszkodzenia jak:

 1. Uszkodzony zawór trójdrogowy, którego główną funkcją jest wybór technologii chłodzenia chiller / free cooling. To właśnie on odpowiedzialny jest za otwarcie, bądź też zamknięcie danego układu. Czytaj więcej na temat free cooling…
 2. Uszkodzony wentylator skraplacza sekcji A, który nadmiernie się grzeje, a także mocno hałasuje poprzez co urządzenie popada w duże wibracje. 
 3. Niepoprawnie działająca automatyka odpowiedzialna za załączanie/wyłączanie free cooling. Dość często urządzenie w trybie free cooling wyłączało się i wskazywało masę błędów.

Przegląd techniczny chiller Carrier 30RB 0232

Serwis chiller Carrier 30RB0232

Głównym zadaniem przeglądu technicznego jest diagnostyka urządzenia pod kątem wizualnym, a także technicznym. Jednocześnie pozwala Nam ona na pełną kontrolę oraz dokładne pomiary elementów roboczych, w tym podzespoły takie jak sprężarki chłodnicze, czy też wentylatory skraplacza, które jak wszyscy wiemy po pewnym czasie mogą ulegać zużyciu. Wartym podkreślenia jest zarówno fakt, iż przegląd techniczny pozwala Nam na ocenę efektywności całego układu, w tym urządzenia chłodniczego, a w przypadku awarii na wstępną wycenę. Skontaktuj się z Nami!

Zakres czynności serwisowych:

 1. Kontrola wizualna urządzenia. Pomimo dostępu do świeżego powietrza urządzenie znajduje się w dość słabym stanie wizualnym. Mocno zabrudzona konstrukcja urządzenia, jak również skraplacz w negatywny sposób wpływają na funkcjonowanie całego układu wskazując błąd zbyt wysokiego ciśnienia HP1. Co gorsza jeden z wentylatorów sekcji A nie działa co również wpływa na wzrost ciśnienia skraplania poprzez co nie jesteśmy w stanie uzyskać żądanej temperatury.
 2. Kontrola układu freonowego. Układy freonowe coraz to częściej wymagają od Nas stałej opieki patrząc choćby na globalne ocieplenie, które towarzyszy Nam od wielu lat. Ochrona Środowiska z tego też względu coraz to częściej wprowadza rygorystyczne zasady oraz wysokie kary dla osób łamiących te prawo. Nie pozwól Sobie na to!
 3. Pomiary ciśnień po stronie układu freonowego. Podczas tej kontroli wykonujemy pomiary ciśnień statycznych, jak również dynamicznych układu freonowego, które pozwalają Nam na weryfikację systemu pod kątem nieszczelności. Równocześnie dokonujemy obserwacji systemu rurociągów na których w przypadku wycieku pojawia się dość często tłusta plama, która może sugerować wyciek. Pomiary ciśnień zgodne z zaleceniami Producenta. 
 4. Weryfikacja układu automatyki i sterowania. Wykonujemy szczegółowe pomiary elektryczne układów automatyki, jak również sterowania, których funkcją jest stabilna praca całego układu. Pomiary elementów zabezpieczających, w tym elementów roboczych takich jak sprężarki chłodnicze. Weryfikacji została poddana zarówno praca pomp wodnych, których zadaniem jest stabilny przepływ i ciśnienie. Wentylator skraplacza sekcji A uszkodzony / zabezpieczenie termiczne wyłącza wentylator.
 5. Dokładne mycie urządzenia. Pomimo dostępu do świeżego, a zarazem czystego powietrza urządzenie jest bardzo brudne. Zabrudzona konstrukcja urządzenia, a co gorsza jego skraplacz przyczynia się do popadania w drgania oraz zwiększonego ryzyko awarii, a mianowicie rozszczelnienia układu. Po blisko dwu godzinnym i dokładnym myciu urządzenia efekt w jego pracy jest widoczny gołym okiem. Chiller pracuje stabilnie i cicho, a to nie wszystko.
 6. Kontrola ilości oleju w sprężarkach chłodniczych. Kolor, jak również ilość oleju sprężarkowego prawidłowa zgodna z ustaleniami Producenta.

Naprawa chiller Carrier 30RB0232

Po wykonaniu powyższych czynności oraz dokładnej diagnostyce urządzenia przystąpiliśmy do następujących czynności:

 1. Wymiana i kalibracja nowego siłownika Mueller. Po demontażu uszkodzonego siłownika przystąpiliśmy do kontroli samego zaworu. Celem tego było sprawdzenie czy sam zawór się nie zastał, jednakże nie w tym leżał problem. Zawór działał w pełni prawidłowo, stąd też przystąpiliśmy do montażu nowego siłownika wraz z jego pełną kalibracją. Chiller znów ma możliwość sterowania chiller / free cooling.
 2. Wymiana uszkodzonych wentylatorów skraplacza. Po wyłączenie urządzenia przeszliśmy natomiast do wymiany uszkodzonego wentylatora skraplacza sekcji A. Podczas pomiarów stwierdziliśmy, że wentylator sekcji B również należy wymienić. Obudowa nadmiernie się grzeje, a prądy są znacznie większe niż deklarowane przez Producenta. Po wymianie oraz wyważeniu wentylatorów skraplacza uruchomiliśmy ponownie całe urządzenie. Wentylatory za pomocą falownika działają poprawnie, a co najważniejsze cicho.
 3. Kalibracja zaworu rozprężnego. Z niewiadomych Nam przyczyn zawór rozprężny niejednokrotnie zamykał, bądź też otwierał układ freonowy i nie wracał do pozycji początkowej. Z pozycji administratora otworzyliśmy zawór rozprężny na 100%, mimo to zawór nawet nie chciał drgnąć. Odłączyliśmy zawór rozprężny oraz skalibrowaliśmy jego nastawy na nowo. Chiller znów pracuje w pełni prawidłowo, a czas zbijania temperatury jest bardzo dobry. Serwis wytwornicy wody lodowej Carrier 30RB0232

Podsumowanie

Po wykonaniu powyższych czynności ponownie uruchomiliśmy całe urządzenia, gdzie temperatura medium chłodzącego wynosiła już blisko 45 oC. Urządzenie jak wszyscy wiemy uruchomiło się z pełną wydajnością oraz wręcz natychmiastowo zbijać temperaturę na pracujących maszynach. Po blisko 20 minutach cały układ się ustabilizował, a temperatura wody wynosiła już 12 oC. Jest to według Nas bardzo dobry wynik, natomiast chiller zastosowywany w zakładzie Klienta jest zbyt mały. Zadzwoń do Nas i otrzymaj wsparcie w doborze chłodzenia!

Serwis i naprawa chiller Carrier 30RB0232 | ChillerTech – Serwis i naprawa agregatów wody lodowej

Serwis agregatu wody lodowej Carrier 30RB0232