Serwis chiller EMICON RAE 2702 CKC

4.7/5 - (55 votes)

Serwis chiller EMICON RAE 2702 CKC | ChillerTechSerwis agregatów wody lodowej

Zostaliśmy poproszeni o usunięcie awarii w agregacie wody lodowej, tym razem to chiller EMICON RAE 2702 CKC. Do naprawy przystąpiliśmy wraz z firmą ChillerSerwis. Po rozmowie z obsługą dowiedzieliśmy się że urządzenie strasznie hałasuje a ponadto wpada w bardzo mocne drgania. Po zapoznaniu się z tymi informacjami od razu przystąpiliśmy do przeglądu zerowego agregatu wody lodowej EMICON.
.

.

Serwis Chiller EMICON RAE 2702 CKC - ChillerTech Wiktor AptacyEkspertyza Naszego Serwisu:

  1. Agregat wody lodowej Emicon ma uszkodzony jeden z wentylatorów skraplacza
  2. Chiller nie ma ani jednego dobrego paska klinowego – wszystkie są połamane i rozciągnięte. Nie wiemy dlaczego to w ogóle jeszcze pracowało
  3. Turbiny wentylatorów nie posiadają smarowniczek do smarowania łożysk – Polskie Chillery jednak są lepsze
    .

Serwis chiller EMICON RAE 2702 CKC

Zdjęliśmy wszystkie paski klinowe o dziwo żaden z nich nie nadaje się do dalszej pracy. Zdemontowaliśmy również turbinę pierwszego wentylatora skraplacza i zastąpiliśmy go używanym lecz w 100% sprawną turbiną. Zakupiliśmy i zainstalowaliśmy nowe paski klinowe.

Chcieliśmy przesmarować wszystkie turbiny. Niestety Włosi nie znają smarowniczek więc ten podzespół wytwornicy wody lodowej nie podlega serwisowi ma pracować aż się zatrze. Turbiny pracują w ekstremalnych warunkach: Bardzo wysoka temperatura, deszcz, śnieg, słońce, mróz.

Następnym krokiem było umycie konstrukcji urządzenia, a także dokładne i długotrwałe mycie skraplacza który był w opłakanym stanie. Lamele pogięte, oraz cały zatkany kurzem, brudem, a także smarem. Chiller pracował na hali gdzie było strasznie brudno. Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem nie nadają się do pracy wewnątrz magazynu lub fabryki. Raczej są one lepsze gdy pracują na zewnątrz gdyż nie ma takiej dużej ilości brudu i kurzu. Chiller po paru miesiącach po prostu nadaje się do wyrzucenia z tego względu że skraplacz jest tak brudny że wentylatory nie dają rady wyciągać powietrza. Do takich warunków częściej wykorzystuje się agregaty wody lodowej chłodzone wodą którym nie przeszkadza brud znajdujący się na halach produkcyjnych. 

Najdokładniej jak mogliśmy doinstalowaliśmy silniki wentylatorów i ponaciągaliśmy paski klinowe.

.

Podsumowanie czynności serwisowych

Po naprawie chiller zaczął pracować  znacznie ciszej i przestał się trząść, jednak odnaleźliśmy kolejne zagrożenie chiller zaczyna tracić czynnik chłodniczy na zaworach wysokiego ciśnienia i króćcach połączeniowych. Zleceniodawca nie zdecydował się na rozszerzenie zakresu prac.

.

Serwis i naprawa chiller EMICON | ChillerTech – Serwis agregatów wody lodowej