Serwis chiller Green Box MR-H 252

4.3/5 - (26 votes)

Serwis chiller Green Box MR-H 252 | ChillerTechSerwis i naprawa agregatów wody lodowej

Kompleksowe usługi w zakresie serwisu, naprawy, jak również modernizacji agregatów wody lodowej renomowanych producentów, w tym marki Green Box. Regularne czynności serwisowe, jak również odpowiednia obsługa pozwoli Nam na w pełni wydajną, a przede wszystkim bezpieczną pracę niezależnie od warunków na zewnątrz. Wartym podkreślenia jest zarówno fakt, iż regularna eksploatacja pozwala Nam na zminimalizowane ryzyko awarii, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo przestoju Twoich maszyn lub urządzeń.

W ostatnim czasie głównym zadaniem Naszej Firmy był kompleksowy serwis, jak również naprawa agregatu wody lodowej Green Box MR-H 252/2 o wydajności chłodniczej ok. 200 kW. Główną rolą urządzenia jest stabilizacja parametru medium chłodzącego do temperatury na poziomie 24 oC na poczet chłodzenia wytłaczarki do produkcji sznurka polipropylenowego. Urządzenie jednakże, według obsługi technicznej zbijało temperaturę w bardzo długim obrębie czasu przez co sam system nie jest w stanie zachować stałej temperatury. Ponadto Klient poinformował Nas, o tym iż ma on problemy z pompą wody znajdującą się wewnątrz urządzenia.

Chiller Green Box MR-H 252/2

Serwis chiller Green Box MR-H 252

Urządzenia chłodnicze marki Green Box to dość kontrowersyjny sprzęt, który ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Włoska marka, która jest jedną z firm będących w fuzji wraz z firmą Frigel. Agregaty wody lodowej marki Green Box to urządzenia bardzo często wyposażone w sprężarki chłodnicze typu SCROLL. Ponadto inteligentny system sterowania oparty o innowacyjny sterownik pozwala Nam na przedwczesne wykrywanie jakichkolwiek awarii. Jednakże tego typu urządzenia mają również i swoje wady, jakimi jest choćby zastosowany wymiennik ciepła w odmianie płytowej. Tego typu wymienniki wymagają od personelu bardzo czystego systemu, a przede wszystkim stabilnego i ściśle określonego przepływu, jak również ciśnienia. Wartym podkreślenia jest ponadto fakt, iż zmniejszona powierzchnia wymiany w znacznym stopniu wpływa na ewentualny czas zbijania temperatury.

Podczas rozmowy w obsługą techniczną stwierdzona m.in.:

  1. Utrata wydajności chłodniczej, najprawdopodobniej ze względu na wyciek będący po stronie instalacji freonowej.
  2. Uszkodzona pompa wody przez co samo urządzenie nie jest w stanie zagwarantować stabilnej temperatury na poziomie 24 oC.
  3. Bardzo głośna praca, jak również nadmierne nagrzewanie się sprężarek chłodniczych układu 1.

Serwis chiller Green Box MR-H252/2

Główną rolą i funkcją systemu wody lodowej jest chłodzenie maszyny marki SIMA, która służy do produkcji arkuszy z tworzywa sztucznego o stosunkowo niewielkiej grubości. Temperatura na poziomie bliskiej 20 oC pozwala Nam na ogromne oszczędności choćby ze względu na wykorzystanie funkcji jaką jest Free cooling pozwalając Nam na obniżenie kosztów o blisko 50% w skali roku.

Zakres czynności serwisowych:

Serwis i naprawa chiller Green Box MR-H 252 - tabliczka znamionowa

  1. Kontrola wizualna urządzenia. W skład tej czynności wchodzi m.in. weryfikacja układu chłodzenia pod kątem wizualnym, jak również technicznym. Pomimo dość dobrego stanu wizualnego, samo urządzenia jest w dość słabym stanie patrząc choćby na pracę pompy wody, czy też sprężarek chłodniczych. 
  2. Weryfikacja układu automatyki i sterowania. Wszelkiego rodzaju pomiary elementów zabezpieczających oraz kontrolno-pomiarowych odpowiedzialnych za nienaganną pracę urządzenia. Zweryfikowane zostają ponadto takie podzespoły jak sterownik urządzenia, który pozwoli Nam na osiągnięcie pełnego potencjału maszyny. Pomiary prawidłowe zgodne z wytycznymi Producenta.
  3. Kontrola układu freonowego. Pomiary ciśnień statycznych oraz podczas pracy będące zarówno po stronie niskiego jak i wysokiego ciśnienia. Urządzenie chłodnicze Green Box jest jednakże w dość słabym stanie, a sama instalacja freonowa posiada tłuste plamy, które sugerują Nam wyciek. Z wykorzystaniem specjalnego detektora nieszczelności marki Testo dokonaliśmy analizy, w których miejscach mamy do czynienia z największym ubytkiem czynnika. Urządzenia nieszczelne! Wymagana próba szczelności z wykorzystaniem Azotu Technicznego.
  4. Sprawdzenie poprawności oraz funkcjonowania podzespołów. W skład tej czynności wchodzi kontrola podzespołów takich jak sprężarki chłodnicze, wentylatory skraplacza, czy też presostaty ciśnienia. Weryfikacji została poddana zarówno pompa wody marki Lowara, która pracuje bardzo głośno, a co gorsza nie uzyskuje żądanych parametrów. Zastosowane sprężarki chłodnicze w odmianie scroll ze względu na brak oleju zaczynają wchodzić w drgania. Co w znacznym stopni wpływa na hałas podczas pracy. Wartym podkreślenia jest zarówno fakt, iż sprężarka obiegu 1. w znacznym stopniu (ponad normę). Sama pompa wody wymaga natychmiastowej regeneracji. 
  5. Kontrola oleju w sprężarkach chłodniczych. Sprężarki chłodnicze typu scroll to sprzęt, który przy odpowiedniej i regularnej eksploatacji jest niezawodnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, iż niezależnie od typu sprężarki jaką jest śrubowa, tłok czy też scroll wymaga ściśle określonej ilości oleju, która pozwala Nam na osiągnięcie pełnego potencjału.

Dodatkowe czynności zlecone przez Klienta:

  1. Regeneracja pompy wody. Zastosowana pompa wody włoskiej marki Lowara to bardzo często spotykany sprzęt przez co sam dostęp do ewentualnych podzespołów jest bardzo łatwy. Głównym zadaniem Naszego Serwisu była próba jej naprawy, bądź też jej wymiana w przypadku poważnego uszkodzenia. Na szczęście uszkodzenia uległy tylko i wyłącznie łożyska, które ze względu na swoje lata zaczęły pracować niepoprawnie. Po wymianie łożysk, jak również uszczelnień pompa znów pracuje cicho, a przede wszystkim uzyskuje parametry znamionowe.
  2. Mycie i czyszczenie urządzenia. Ze względu na bardzo zabrudzony skraplacza oraz bardzo wysokie ciśnienie będące po stonie HP zdecydowaliśmy się na kompleksowe mycie skraplacza urządzenia. Po wykonania w/w czynności urządzenie pracuje w pełni stabilnie. Sprężarki chłodnicze pracują lepiej, jednakże sugerujemy wymianę oleju. Wartym podkreślenia jest jednak fakt, iż urządzenia w jak najszybszym czasie należy wyłączyć oraz wykonać próbę szczelności. Zleceniodawca nie zdecydował się na dalsze czynności serwisowo-naprawcze.

Serwis i naprawa chiller Green Box MR-H 252 | ChillerTech – Serwis i naprawa agregatów wody lodowej