Serwis McQuay McSmart400C

4.8/5 - (51 votes)

Serwis chiller McQuay McSmart400C

ChillerTech Wiktor Aptacy wraz z Firmą ChillerSerwis świadczącymi usługi w zakresie serwisu, a także naprawy agregatów wody dowolnego producenta, typu i mocy. W ostatnim czasie zostaliśmy poproszeni o wy-serwisowanie agregatu wody lodowej marki McQuay model McSmart400C. Klient zakupił urządzenie z zagranicy w celu dalszej odsprzedaży. Właściciel ponadto poprosił Nas o odczytanie roboczo godzin urządzenia.

Marka McQuay to firma należąca do spółki zależnej Daikin Industries Ltd od 2006 r. Firma McQuay zajmująca się produkcją i sprzedażą systemów grzewczych, oraz wentylacyjnych . Chillery tej marki są dość rzadko spotykanymi urządzeniami, lecz nie oznacza tego że są słabe.

Serwis chiller McQuay McSmart400CSerwis chiller McQuay McSmart400C

Naszym zadaniem był Serwis urządzenia, a także przekazanie Właścicielowi ewentualnych usterek.

 1. Wizualnie oceniliśmy stan urządzenia, skontrolowaliśmy czy na instalacji freonowej nie znajdują się tłuste ślady które mogą sugerować wyciek gazu chłodniczego. Sprawdziliśmy także czy nie brakuje żadnych śrubek, podzespołów czy części. Sprawdziliśmy również skraplacz czy nie znajdują się na nim żadne ślady uderzenia które mogły przyczynić się do rozszczelnienia.
 2. Następnym krokiem było czyszczenie konstrukcji, oraz skraplacza chillera. Skraplacze agregatu wody lodowej McQuay były w dobrym stanie stąd mieliśmy pewność że urządzenie było regularnie serwisowane. Dla pewności, oraz usunięcia ewentualnego brudu który mógł być osadzony na skraplaczu umyliśmy urządzenie myjką wysokociśnieniową. W celu jak najlepszych efektów użyliśmy wody o temp. 50 stopni Celsjusza.
 3. Pomierzyliśmy ciśnienia po stornie HP, oraz LP. W agregacie wody lodowej McQuay McSmart400C znajduje się prawidłowe ciśnienie które upewnia Nas że chiller pracował do końca, oraz jest szczelny. Manometry które są odpowiedzialne za wskazanie ciśnienia także są prawidłowe.
 4. Następnym krokiem było wykonanie pomiarów elektrycznych sprężarek, a także wentylatorów skraplacza. Nasz Serwis nie ma jakichkolwiek zastrzeżeń, pomiary wykonane nie różnią się niczym od danych przestawionych na tabliczkach znamionowych.
 5. Właściciel nie zgodził się na dodatkową czynność którą było czyszczenie wymiennika ciepła. Nie jesteśmy w stanie określić zabrudzenia wymiennika, a także czy chiler pracował na glikolu czy zwykłej wodzie.
 6. Nie mogliśmy sprawdzić pracy urządzenia ze względu na brak prądu który dałby radę. Właściciel nie chciał ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawą agregatu wody lodowej.
 7. Sprawdziliśmy olej który znajdował się w sprężarkach. Kolor, oraz ilość oleju w sprężarkach prawidłowa.
 8. Ostatnim krokiem było podłączenie na krótko sterownika który pokazał Nam ilość przepracowanych roboczo-godzin urządzenia.

Uwagi dotyczące serwisu wytwornicy wody  lodowej McQuay McSmart400CSerwis chiller McQuay McSmart400C

 • Chiller powinien przejść 24 godzinną próbę szczelności. Na szczęście ilość czynnika chłodniczego jest prawidłowa, a na instalacji freonowej nie znajdują się żadne tłuste plamy.
 • Właściciel powinien dla pewności poddać chiller myciu wymiennika. Nie mamy pewności czy chiller pracował na glikolu lub zwykłej wodzie. Jeśli wymiennik ciepła jest brudny może to doprowadzić do zatkania, oraz rozszczelnienia wymiennika ciepła.  Przestój chillera wiąże się z wysokimi kosztami przestoju maszyn. W dodatku właściciel nie zajmuje się serwisem agregatów wody lodowej, ani ich montażem.
 • Rury wychodzące z wymiennika ciepła są nie prawidłowo dobrane. Rury PP nie są wykorzystywane w systemach wody lodowej. Następnym błędem jest regulowanie się do średnicy Fi 20 żeby później zwiększyć średnicę do Fi 50.
 • Agregat wody lodowej powinien zostać uruchomiony. Celem tego było by zweryfikowanie, a także sprawdzenie czy wszystkie podzespoły są sprawne. Sprawdzenie czy sprężarki pracują równomiernie, wentylatory działają cicho, a chiller zbija temperaturę.

Serwis agregatów wody lodowej marki McQuay dowolnego typu, oraz mocy chłodniczej. Nasz Serwis obsługuje teren całej Polski – ChillerTech Wiktor Aptacy

Film poglądowy- Serwis chiller McQuay McSmart400C

Serwis agregatu wody lodowej McQuay McSmart400C