Instalacja wody lodowej

4.4/5 - (126 votes)

Instalacja wody lodowej | ChillerTech

Instalacja wody lodowej węże kształtki przyłącza zapewniające właściwe i bezawaryjne funkcjonowanie chillera. ChillerTech– projektujemy, budujemy i modernizujemy instalacje wody lodowej inaczej systemy chłodzenia maszyn i urządzeń. Budujemy dowolne systemy chłodzenia.  Posiadamy w swej ofercie chillery, oraz dry coolery dowolnej mocy chłodniczej, a także producenta. Począwszy od tych których wydajność chłodnicza rozpoczyna się od 2 kW, aż po chillery przemysłowe do 1500 kW.

W małych i niewielkich układach chłodzenia maszyn niejednokrotnie z systemów sztywnych i twardych rur musimy podać schłodzone medium do maszyny, form itd… poprzez elastyczne węże. W tym celu zazwyczaj wykorzystujemy różnego rodzaju przejściówki jednak zawsze staramy się dobrać te najbardziej odporne na korozje czyli mosiądz, nierdzewka, plastik. Producenci zazwyczaj wykonują je w wymiarach calowych więc bardzo rzadko zdarza się że coś nie pasuje i należy dokonywać przeróbki. Same połączenia uszczelniamy za pomocą wzmocnionych opasek, kleju i bardzo często wzmacnianą nicią z dodatkiem silikonu.

instalacja wody lodowej

Długość węży, mocowanie połączenia – instalacja wody lodowej

Nie jest ważna odległość od punktu wpięcia się w systemy wody lodowej do urządzenia. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Zawsze rozpoczynamy i kończymy elastyczną intestacje zaworami odcinającymi. Wąż może się przetrzeć, pęknąć lub można go w sposób mechaniczny uszkodzić, a wtedy musimy mieć możliwość jak najszybszego zatamowania wycieku.

  1. Połączenie systemu wody lodowej wąż na odcinku do 30 cm musi zostać wzmocniona – mieliśmy przypadki wyrwania – końcówek na wąż, przejściówek, a nawet zaworów.
  2. Możliwie najlepiej zabezpieczamy sam wąż okładając go w korytach, mocując na drabinkach elektrycznych, chowając pod maskownice.
  3. Nie zaginamy węży – materiał z czasem się zamknie lub pęknie w miejscu zagięcia.
  4. Nigdy nie montujemy filtrów, zaworów odpowietrzających na elastycznych wężach.
  5. Nie stosujemy węży ogrodowych.

Filtry odpowietrzniki czujniki przepływu czy ciśnienia

Z doświadczenia wszystkie te elementy ukrywamy w samym chillerze lub bezpośrednio przy maszynie. Jeden filtr w systemie wody lodowej wystarczy natomiast czujnik ciśnienia lub przepływu warto, zastosować bezpośrednio w jego otoczeniu oczywiście instalujemy je w odpowiednim kierunku i odpowiedniej rurce. Uwaga powinno się instalować czujniki temperatury na rurkach plastikowych i gumowych te tworzywa kiepsko przewodzą ciepło.

Zawory- przepustnice międzykołnierzowe

Zawory są niezmiernie ważnym elementem który powinien znajdować się w każdym systemie wody lodowej niezależnie od tego czy będzie on rozbudowywany czy nie. Spotkaliśmy się z przypadkami gdzie były usadowione filtry i chcieliśmy wymienić lub sprawdzić stan filtra. Jednak w systemie brakowało zaworów odcinających dających Nam czas na sprawdzenie zabrudzenia wkładu filtra. Zawory także dają Nam możliwość odcięcia systemu w przypadku wycieku medium chłodzącego z systemu wody lodowej.

Izolacja termiczna instalacji wody lodowej

Nasz serwis zawsze izoluje systemy wody lodowej zwłaszcza tam, gdzie parametr jest niski. Bez izolacji rury, węże, kształtki itd… się roszą. W konsekwencji pod nimi zalegają kałuże wody, a wtedy trudno stwierdzić czy jest to wyciek z nieszczelnej instalacji wody lodowej czy jest to po prostu kałuża skroplin. W przypadku gdy parametr jest poniżej 19 stopni Celsjusza zawsze izolujemy rury.

Izolacja na zewnątrz bardzo często po pewnym czasie ulega uszkodzeniu. Warunki klimatyczne, słońce, gryzonie, jak również ptaki przyczyniają się do tego że izolacja po pewnym czasie jest do wyrzucenia. Izolację na zewnątrz izolujemy zawsze matą kauczukową Kaiflex, jak również taśmą aluminiową zbrojoną które przede wszystkim odbija ciepło oraz światło. Odporność na na temperatury także jest większa, ponieważ jest to od -35°C do +120°C.

ChillerTech pełni usługi projektu, budowy, jak również modernizacji wszelkiego rodzaju systemów zapewniających odpowiedni parametr. Nasze doświadczenie, jak również zdobyta wiedza pozwalają Nam zapewnić pracę na najwyższym poziomie. Nasze systemy wody lodowej są niezawodne oraz wydajne. 

Systemy wody lodowej | ChillerTech- Projekt, budowa i modernizacja instalacji wody lodowej