Woda lodowa parametry

4.7/5 - (63 votes)

Woda lodowa parametry | ChillerTechSystemy chłodzenia oparte o wodę lodową Nasz serwis projektuje, buduje i modernizuje systemy i instalacje wody lodowej.  Chłodzimy wszelkie maszyny i urządzenia, stabilizujemy termicznie wszelkie procesy chemiczne i przemysłowe. Chłodzenie hal i powierzchni wielkogabarytowych z wykorzystaniem systemów opartych o wodę lodową.

Często spotykamy się z zapytaniem od Naszych klientów czym naprawdę jest woda lodowa, skąd wzięła się jej nazwa, a także jaki jest cel jej stosowania. Woda lodowa jest coraz częściej wykorzystywana między innymi przez swoje zalety. Nazwa „woda lodowa” wywodzi się między innymi z tego że parametr głównie jest niski poniżej 6 stopni właśnie z tego względu system ten zwie się wodą lodową. Oczywiście parametr medium chłodzącego w systemach wody lodowej może wynosić od -25 stopni, aż do nawet 45 stopni. Różnica pomiędzy tradycyjnymi systemami chłodzenia, a wodą lodową głównie opiera się o inne medium chłodzące. W systemach oraz instalacjach wody lodowej jest to bardzo często mieszanina glikolu i wody, a w tradycyjnych systemach jest to Freon.

System wody lodowej – woda lodowa

Woda lodowa parametry

Każdy z Nas wybierając system chłodzenia, którego zadaniem będzie przede wszystkim zachowanie odpowiedniego parametru skupia się na  jego wadach i zaletach. Instalacje, jak również wszelkiego rodzaju systemy chłodzenia oparte o wodę lodową są coraz częściej stosowane niezależnie w jakim celu. Niestety tradycyjne systemy oparte o freon stają się bardzo ryzykowne, a przede wszystkim zawodne. Zobacz jak wiele możesz zyskać wybierając systemy chłodzenia oparte o wodę lodową! Czytaj więcej…

Instalacja wody lodowej to system rur przeznaczony do chłodzenia maszyn, urządzeń, procesów przemysłowych i chemicznych. Często woda lodowa wykorzystywana jest również na potrzeby klimatyzacji. Medium jako woda lodowa możemy chłodzić, grzać, a nawet mrozić. /chłodnie, mroźnie czy nawet lodowiska/ W swej budowie przypomina instalacje centralnego ogrzewania bierze swój początek w urządzeniu chłodniczym (chillerze), a kończy na poszczególnych elementach odbierających chłód którymi. 

Woda Lodowa Temperatura

Temperatura wody lodowej zazwyczaj dobierana jest pod konkretny układ, konkretną maszynę czy indywidualny proces. Najczęściej spotykana temperatura wody lodowej waha się w granicach +5 oC  – 8 oC. Jednak tak jak wcześniej wspomnieliśmy wodą lodową możemy mrozić lodowiska, mrozić komory mroźnicze wtedy temperatura medium waha się w granicach -18 oC, do klimatyzacji temperatura medium ma około 22 oC25 oC.  W maszynach gdzie chłodzimy folie czy plastik obsługa często żąda temperatury medium bliskiej 10 oC, lecz do chłodzenia oleju tych maszyn żądana temperatura to nawet 17 oC – 21 oC. Parametry wody lodowej są różne zazwyczaj dobrane pod szczególną maszynę. Znamy przypadki kiedy temperatura medium chłodzącego powinna wynosić 10 oC, a obsługa pracuje na 12 oC z racji na inny materiał, bądź inne warunki.

Wytłaczarki do produkcji rurek izolacyjnych. Po wyjściu z wytłaczarki na odcinku przynajmniej 10-ciu metrów powinny być oblewane chłodną i czystą wodą. Parametr wody lodowej w tym przypadku powinien oscylować w granicach 15 oC

Różne temperatury w jednym układzie chłodzenia

Agregaty wody lodowej renomowanych marek

W różnego rodzaju układach zaprojektowanych, bądź zmodernizowanych przez Naszą Firmę czasem istnieje potrzeba dzielić układ ze względu na rodzaj medium czy różne temperatury. 

Wtryskarki, wytłaczarki i inne maszyny do produkcji form plastikowych czy samej foli. Układ musimy dzielić pod dwie temperatury inna do chłodzenia form inna do chłodzenia oleju w przekładniach. Zmienną jest jeszcze przepływ i ciśnienie więc warto układ zaprojektować i zbudować na dwóch zbiornikach w-zbiorczych, zastosować różne pompy /chodzi tu o ich wydajność i ciśnienie/, nie wolno pominąć zróżnicowania na rurach /tutaj nie ważne są średnice, lecz i ich rodzaj/. Rury plastikowe mogą pracować do temperatury nie przekraczającej 40 oC, więc zastosowanie ich do chłodzenia oleju  jest dość ryzykowne. W przypadku awarii pompy obiegowej, wymiennika ciepła czy innej awarii której skutkiem będzie znaczny wzrost temperatury medium. Rury plastikowe po prostu popłyną, wszelkie króćce połączeniowe wystrzelą jak z procy. Nauczeni doświadczeniem w miejscach najbardziej narażonych na przypadkowy wzrost temperatury stosujemy rury i kształtki stalowe ZACISKANE. Rury stalowe cechują się dużą odpornością na temperatury. Chronią Nas, jak również Klienta przed ewentualną awarią która zawsze może powstać z różnych czynników. Przestój fabryki wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów stąd zastosowanie systemów na rurach stalowych.

Armatura w układach wody lodowej

W instalacjach wody lodowej znajdziemy bardzo dużą ilość armatury (nawet trzykrotnie większą niż w systemach chłodniczych z wykorzystaniem samego freonu). Odpowiednio dobrana i wysterowana armatura steruje przepływem, ciśnieniem, a także zasila poszczególne części układu. Należy zdać sobie sprawę że odpowiednio dobrana armatura i sterowanie broni układ przed bardzo drogimi awariami i kosztownymi przestojami.

Woda lodowa parametry

Najczęściej wykorzystywane elementy armatury w naszych układach to:

 1. Zawory i przepustnice separujące i odcinające – każda z pomp powinna mieć możliwość szybkiej wymiany, odcięcia na czas naprawy. Chiller, dry cooler, sama maszyna te urządzenia mogą ulec awarii więc musimy dać sobie szansę na ich szybkie odcięcie. Wtedy możemy przystąpić do naprawy, bez konieczności wstrzymania pracy całego układu.
 2. Wymienniki i separatory. Przykładem jest chłodzenie różnego rodzaju medium o różnych temperaturach. Najprostszym sposobem jest zastosowanie wymiennika płytowego, jadu czy też wężownicy.
 3. Zawory przesterowania, elektro-zawory, zawory pneumatyczne. Stosujemy wszędzie tam gdzie chcemy zmienić kierunek przepływu wody lodowej lub zmienić parametr wody lodowej.
 4. Filtry i odstojniki. W każdej instalacji należy kontrolować czystość medium. Najbardziej narażone instalacje wody lodowej pod kontem brudu to:
 • Systemy w których chłodzimy medium na wieżach chłodniczych.
 • Instalacje i systemy otwarte. Woda lodowa parametry
 • Systemy chłodzenia na wodzie z sieci. Woda z sieci niesie ze sobą duże pokłady kamienia kotłowego i rdzy. Sama instalacja też zaczyna korodować musimy więc skutecznie bronić układ przed zatkaniem.
 • Nowo budowane systemy i instalacje – pozostałości mechaniczne na przykład drobiny plastiku, czy stali.

Woda, glikol, olej emulgujący – woda lodowa co wybrać?

Woda niesie w sobie duże pokłady zanieczyszczeń, lecz dobrze przewodzi i oddaje ciepło. Glikol i mieszaniny glikolu nie są tak skuteczne, lecz nie zamarzają. Natomiast olej emulgujący nie nadaje się do chłodzenia form i powierzchni czystych. Woda po odwróconej osmozie czysta i bardzo czysta stosowana do chłodzenia maszyn CNC luster w laserach itd… Pamiętajmy jednak że jest ryzyko jej zamrożenia. Według Nas najlepszym i najczęściej stosowanym medium chłodzącym jest glikol rozcieńczony w odpowiedniej proporcji z wodą. Chroni Nas przede wszystkim przed rozszczelnieniem m.in. parownika w chillerze co wiąże się z poważnymi kosztami naprawy. Glikol również chroni Nas przed tworzeniem się kamienia i rdzy w instalacji wody lodowej dzięki swojej budowie co zapewnia Nam ciągle odpowiedni przepływ, a także ciśnienie. Woda lodowa parametry

Woda lodowa parametr

Sami Państwo widzą, że jest kilka czynników odpowiedzialnych za odpowiedni parametr. Temperatura, rodzaj medium, przepływ mierzony w metrach sześciennych na godzinę. Ciśnienie na wejściu i wyjściu poszczególnych odbiorników, a także czas podawania /są układy które możemy chłodzić w określonych przedziałach czasowych/.

ChillerTech to firma wprowadzająca na rynku HVAC innowacyjne systemy chłodzenia oparte o wodę lodową. Swym Klientom oferujemy kompleksowe usługi projektu, budowy, jak również modernizacji systemów oraz instalacji wody lodowej. Dysponując wieloletnim doświadczeniem oraz najwyższej jakości sprzętem jesteśmy w stanie spełnić choćby najbardziej wymagające oczekiwania Naszego Klienta. Fachowy dobór urządzeń pod ściśle określony proces oraz systemy chłodzenia pozwalający Nam na szybszy zwrot o nawet 60%

Zoptymalizuj koszty i zwiększ wydajność. Postaw na ChillerTech!

Zalety systemów chłodzenia opartych o wodę lodową:

 1. Niskie koszty eksploatacji. To pozwoli Nam na szybszy zwrot inwestycji w dość krótkim czasie.
 2. Mniejsze odziaływanie na Środowisko. Firma ChillerTech rozumie znaczenie ciągłej poprawy systemów HVAC oddziałujących na Nasze Środowisko. Zminimalizowana ilość czynnika chłodniczego innymi słowy Freonu pozwala Nam być bezpiecznym.
 3. Zwiększona wydajność. Wydajność agregatów wody lodowej znajdujących się w ofercie ChillerTech jest zdecydowanie lepsza od tradycyjnych agregatów chłodniczych.
 4. Szybki zwrot inwestycji. Wykorzystując technologię opartą o Free cooling pozwala Nam to na szybszy zwrot o nawet 65% w skali roku!

Woda lodowa parametry | ChillerTech- Projekt, budowa i modernizacja instalacji wody lodowej