Zbiornik buforowy – Instalacja wody lodowej

4.9/5 - (41 votes)

Zbiornik buforowy w systemach oraz instalacjach chłodzenia wodą lodową | ChillerTech

Gwarancją prawidłowego, a także bezawaryjnego funkcjonowania instalacji wody lodowej jest wybór firmy dysponującej odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Firma ChillerTech to marka pełniąca kompleksowe usługi projektu, budowy, jak również modernizacji systemów oraz instalacji wody lodowej. Naszym Klientom zapewniamy najwyższą jakość, bezawaryjną pracą oraz innowacyjną budowę, co czyni Nasze instalacje wody lodowej bardzo wydajnym systemem chłodzenia.

Nie wiele użytkowników maszyn i urządzeń przemysłowych chłodzonych wodą lodową zdaje sobie sprawę jak ważnym elementem jest zastosowanie buforu. Zbiorniki buforowe zwane również „magazynem chłodu” posiadają wiele zalet. 

Zbiornik buforowy należy traktować w systemie chłodzenia jako:

  • Kondensator chłodu – Zbiornik wody lodowej o niskim parametrze co prawda wydłuża wychładzanie medium, ale i znacznie dłużej oddaje ciepło. Jest to tzw. magazyn chłodu, który pozwala Nam na utrzymanie odpowiedniego parametru. Zbiorniki te są przez Naszą Firmę w dodatku izolowane specjalnie dobraną izolacją kauczukową o grubouści 19 mm
  • Oszczędność energii – Agregat wody lodowej pracujący w systemie bez buforu bardzo często się załącza przez co tracimy prąd bliski 110% nominalnego zużycia potrzebnym na rozruch urządzenia. Na domiar należy zaznaczyć częste rozruchy urządzeń chłodniczych w szczególności sprężarek znacznie przyczyniają się do ich szybszego zużycia, jak również do zwiększenia roboczo-godzin chillera. 

Rodzaje zbiorników buforowych

Najczęściej spotykamy się i instalujemy zbiorniki buforowe otwarte jak i zbiorniki buforowe zamknięte zależnie od oczekiwań Naszego Klienta.

Zbiorniki buforowe otwarte – tego typu rozwiązania stosujemy wszędzie tam gdzie nie ma potrzeby uzyskania wysokiego ciśnienia medium. Czyli w instalacji chłodzenia; wymienniki płaszczowo rurowe do chłodzenia oleju, do chłodzenia soków, a także piwa itd… Rozwiązanie to jest bardzo proste i nie wymaga dużego kosztu inwestycji. Zbiorniki otwarte są również bardzo proste w obsłudze, można je bez problemu czyścić, a także nie zapowietrzają się. Uwaga ! W przypadku gdy w instalacji wody lodowej jest niewystarczająca ilość medium chłodzącego pompy potrafią się zapowietrzyć, z racji na nagłe uderzenie o spód zbiornika w którym znajduje się mała ilość medium chłodzącego. Z tego właśnie względu cząstki powietrza dostają się do instalacji, gdzie następnie idą na pompy wody. 

Zbiornik buforowy – Instalacja wody lodowejZbiorniki buforowe zamknięte – jako doświadczony serwis systemów chłodzenia coraz częściej stosujemy właśnie je. Bufor zamknięty zwiększa nam ciąg w instalacji inaczej odrobinę podnosi ciśnienie. Wiele z oferowanych na rynku wymienników posiada wbudowane wężownice. Wężownice separują pod układy, dzięki którym możemy chłodzić różnego rodzaju medium chłodzące w jednej zbiorniku. Zbiorniki buforowe i ich zastosowanie o wiele bardziej chronią budowane przez Nas systemy np:

  1. Glikol w systemie chłodzenia opartym na układzie zamkniętym nie dość że się nie brudzi, to znacznie dłużej utrzymuje swoje parametry.
  2. Glikol lub inne medium nie odparowuje, więc o ile nie dojdzie do rozszczelnienia nie należy go uzupełniać w żaden sposób.
  3. Czysty glikol nie pozwala korodować instalacji od wewnątrz nawet po kilku latach wymienniki, rury są czyste, a także wolne od kamienia kotłowego. Zbiornik buforowy w instalacjach wody lodowej

Systemy chłodzenia wodą lodową

ChillerTech to firma mająca blisko 20 letnie doświadczenie na rynku chłodnictwa i klimatyzacji. Flagową usługą ChillerTech jest projekt, budowa, jak również modernizacja systemów oraz instalacji wody lodowej na terenie całej Polski. Chłodzimy dowolne systemy, a także instalacje o różnym parametrze oraz o dowolnej mocy chłodniczej. Skontaktuj się z Nami już dziś! (Kontakt) Zbiornik buforowy – Instalacja wody lodowej

Zbiornik buforowy – Instalacja wody lodowej | ChillerTech