Serwis chiller Ciat 10389

5/5 - (4 votes)

Serwis i naprawa chiller Ciat 10389-11.83.056 | ChillerTechSerwis i naprawa agregatów wody lodowej

Profesjonalizm. Doświadczenie. Rzetelność. Absolutną podstawą efektywnego i bezawaryjnego działania systemów, jak również urządzeń chłodniczych jest regularna eksploatacja i odpowiednio dobrany Serwis. Specjalizujemy się w serwisie, naprawie, a także modernizacji agregatów wody lodowej wiodących producentów, w tym marki Ciat. Pozwól, aby Twoimi urządzeniami zaopiekowali się Specjaliści. 

W ostatnim czasie zadaniem firmy ChillerTech był serwis oraz ewentualna naprawa agregatu wody lodowej Ciat. Głównym zadaniem urządzenia jest zapewnienie odpowiedniego parametru na formach wtryskowych. Chiller niestety z racji na swój wiek utracił swą wydajność, a co za tym idzie zapewnienie stałej temperatury na formach nie jest możliwe. Z tego względu Zleceniodawca zdecydował się na kompleksowy serwis, a także naprawę wytwornicy wody lodowej Ciat.

Serwis chiller CiatSerwis i naprawa chiller Ciat 10389-11.83.056

Urządzenia tej marki to dość dobry sprzęt charakteryzujący się zwiększoną wydajnością. Tego typu urządzenia mają również swoje wady jakimi są m.in dość słabo skonstruowany skraplacz. Zastosowana sprężarka tłokowa przeznaczona do systemów minusowy. Sprężarki tego bardzo dobrze sprawują się na lodowiska. Jednak zastosowany skraplacz w pozycji poziom to dość słabe rozwiązanie. Dodatkową wadą jest zbyt mały skraplacz, który podczas zabrudzenia nie radzi sobie ze zbijaniem temperatury. Wróćmy jednak do tematu serwisu urządzenia.

Zakres czynności serwisowych:

 1. Wizualna kontrola urządzenia. Weryfikacja stanu technicznego, jak również wizualnego agregatu wody lodowej Ciat. Urządzenie jednak jest mocno zaniedbane na co wskazuje Nam stan wizualny urządzenia, a przede wszystkim skraplacza. 
 2. Weryfikacja układu freonowego. Kontrola instalacji pod kątem szczelności. Za pomocą specjalnej pianki oraz wykrywacza nieszczelności zbadaliśmy instalację. Niestety po stronie freonowej znajdują się tłuste plamy, które sugerują Nam wyciek czynnika chłodniczego, a także oleju. 
 3. Mycie i czyszczenie. W przypadku odnalezienie, bądź ryzyka powstania nieszczelności znajdującej się po stronie freonowej nie mamy możliwości umycia urządzenia. To mogłoby przyczynić się do uzupełnienie instalacji wodą, co mogłoby przyczynić do poważnej awarii.
 4. Pomiary ciśnienia po stronie freonowej. Niestety instalacja freonowa jest nieszczelna. Ciśnienia znajdujące się w układzie są niestety bardzo małe.
 5. Kontrola ilości oleju w sprężarce. Sprężarki tłokowe w odróżnieniu do sprężarek typu Scroll muszą mieć odpowiednią ilość oraz czystość oleju. Zbyt mała ilość, bądź zabrudzony olej w znaczy sposób wpływa na pracę sprężarki.
 6. Weryfikacja pracy pompy wody. Niestety znajdująca się wewnątrz urządzenia pompa pracuje nieprawidłowo. Nadmiernie grzanie się silnika, głośna praca oraz dziwny głos jaki wydawała pompa. Pompę należy zregenerować, bądź wymienić ją na nową. 
 7. Kontrola automatyki. Zweryfikowaliśmy pracę układu sterowania oraz zabezpieczeń kontrolno-pomiarowych. System sterowania jest wręcz wzorowy.

Naprawa agregatu wody lodowej CiatSerwis agregatu wody lodowej Ciat 10389-11.83.056 - tabliczka znamionowa

Klient zdecydował się powierzyć Naszej Firmie naprawę urządzenia znajdującego się w jego zakładzie. Ze względu na nieszczelność urządzenie wymaga próby szczelności z wykorzystaniem Azotu, co przyczyni się do unieruchomienia urządzenia. 

Zakres czynności naprawczych: 

 1. Odzyskaliśmy czynnik chłodniczy znajdujący się wewnątrz układu, jednak po paru minutach zorientowaliśmy się że wziernik na manometrach ukazuje Nam krople wody.
 2. Wymiana filtra/osuszacza.
 3. Próba szczelności z wykorzystaniem Azotu Technicznego. Niestety urządzenie jest nieszczelne. Miejsce nieszczelności: parownik (wymiennik ciepła). To przyczyniło się do zalania instalacji freonowej wodą.
 4. Niestety nieszczelność powstała na wymienniku ciepła (parowniku) co przyczyniło się do zalania układu freonowego wodą. Nasz Serwis dostarczył Klientowi wymiennika płytowy o podobnych parametrach w jak najszybszym czasie, aby zminimalizować czas przestoju maszyn.
 5. Ponowna próba szczelności. Ponownie napełniliśmy układ freonowy Azotem Technicznym, aby być w pełni pewnym że urządzenie jest szczelne. Próba szczelności trwała 6 h przy wartości 20 BAR. Urządzenie jest w pełni sprawne, a przede wszystkim szczelne.
 6. Regeneracja pompy wody. Klient zdecydował się zlecić Naszemu Serwisowi regenerację pompy wody marki Grundfos. Niestety z racji na swe lata stwierdziliśmy, że lepszym wyjściem będzie wymiana pompy na inny model o dość wyższych parametrach. 
 7. Próżnia układu freonowego. Tego typu uszkodzenie wiąże się z długotrwałą próżnią układu, aby w jak największym stopniu usnąć wilgoć zalegającą w układzie.
 8. Odzysk oleju znajdującego się w sprężarce. Po całkowitym ściągnięciu oleju napełniliśmy układ nowym i czystym olejem. 
 9. Ponowna próżnia układu freonowego na czas 24h. To pozwoli Nam osuszyć układ freonowy w 100%.
 10. Napełnienie układu freonowego nowym czynnikiem chłodniczym R407C do wartości wskazanej przez Producenta. 

Zalecania

 1. Ponowna próba szczelności po okresie 2-3 miesięcy. Po tym okresie należy ponownie odzyskać freon i uzupełnić układ freonowy Azotem Technicznym. To pozwoli Nam na kontrolę i weryfikację szczelności układu. 
 2. Wymiana czynnika chłodniczego, oleju oraz filtra/osuszacza. Pamiętajmy, że instalacje freonowe muszą być w jak największym stopni czyste. Wszelkiego rodzaju wilgoć/woda może przyczynić się do awarii, a co za tym idzie poważnej naprawy.
 3. Kontrola urządzenia. Weryfikacja pod kątem prawidłowej pracy urządzenia. Sprawdzenie czasu zbijania temperatury.

Serwis agregatów wody lodowej

Oferujemy Swym Klientom serwis oraz konserwację urządzeń/sprzętu chłodniczego. Pamiętajmy, jak ważnym elementem jest regularna eksploatacja. To właśnie ona pozwala Nam na bezawaryjną i wydajną pracę systemu chłodzeniu. Chillery choćby najlepszych producentów o podwyższonej wydajności w pewnym momencie ulegnie awarii. Nie pozwól Sobie na to! Skontaktuj się z Nami już dziś. Bezpieczeństwo. Wydajność. Efektywność.

Serwis i naprawa chiller Ciat 10389-11.83.056 | ChillerTech – Serwis i naprawa agregatów wody lodowej