Czyszczenie form wtryskowych

Czyszczenie form wtryskowych

W ostatnim czasie Serwis ChillerTech wraz z Firmą SKiC Robert Aptacy dostała zgłoszenie awarii chiller MTA CY051. Naszym zadaniem był gruntowny serwis, ewentualna naprawa, a także czyszczenie form wtryskowych.

Czyszczenie układu chłodzącego formy wtryskowe (wymienniki ciepła)

Czyszczenie form wtryskowych

Jeśli mówimy o formach wtryskowych to należy pamiętać, że należy je traktować jak wymienniki ciepła. Energia cieplna, która musiała zostać dostarczona do tworzywa w celu jego uformowania musi zostać odebrana aby doprowadzić do odpowiedniej sztywności wyprasek. Należy je schłodzić do określonej temperatury dlatego też bardzo ważne w tym procesie jest wykorzystanie odpowiednich obiegów cieczy termostatującej formę wtryskową. Należy pamiętać, że aby utrzymać odpowiednie parametry pracy układy chłodzące muszą pracować sprawnie. W związku z tym należy je poddawać cyklicznemu czyszczeniu i częstym przeglądom.

Firma ChillerTech Wiktor Aptacy pełni usługi naprawy oraz pełnego serwisu układu chłodzenia form wtryskowych.

Nasze spostrzeżenia i ekspertyza po dokonaniu przeglądu zerowego form wtryskowych
 • Do chłodzenia urządzeń wykorzystano system dwóch agregatów na bazie wody lodowej o niewystarczającej efektywności.
 • Sama instalacja wody lodowej została zaplanowana i wykonana w niewłaściwy sposób. Zbyt mała średnica węży, brak odpowietrzników znajdujących się po instalacji wody lodowej, a także brak filtrów.
 • Formy, instalacje oraz wymienniki zastaliśmy bardzo zanieczyszczone osadem z rdzy.
 • Obieg czynnika chłodzącego mocno zaburzony.

Czyszczenie form wtryskowych i wymienników chłodzących olej

 1. Pierwsza czynnością było rozłączenie instalacji wody lodowej wszystkich wtryskarek.
 2. Następnie stosując skompresowane powietrze usunęliśmy z form oraz wymienników pokłady rdzy oraz wszelkie zanieczyszczenia.
 3. Gdy skończyliśmy mechaniczne czyszczenie zgrzewarek, napełniliśmy instalację płynem o kwaśnym odczynie w celu gruntownego przepłukania całego układu.
 4. W kolejnym kroku mocno zabrudzony kwas zastąpiliśmy wodą i powtórzyliśmy czynność płukania aż do momentu w którym w rurkach rotametrów zaobserwowaliśmy przepływ czystej cieczy.
 5. Instalację wypełniliśmy specjalną płukanką – mieszaniną cieczy, która bardzo dobrze zabezpiecza układ przed rdzewieniem oraz odkładaniem się osadu i kamienia kotłowego.
 6. Układ na tym roztworze może śmiało pracować ze względu na to, że temperatura wody nie osiąga wartości powyżej 50°C.
 7. Wymienniki ciepła (płaszczowo-rurowe), które mają za zadanie zredukować temperaturę oleju wtryskarek zostały wyczyszczone mechanicznie.

Podsumowanie prac serwisowych dokonanych przez ChillerTech Wiktor Aptacy

Po zakończeniu czyszczenia i uruchomieniu wtryskarek oraz całej instalacji, układ pracuje prawidłowo. Zaobserwowaliśmy również, że chillery zaczęły działać sprawniej. Zleceniodawca nie ma żadnych uwag co do funkcjonowania urządzeń.

Zapraszamy Państwa do korzystania z usług firmy ChillerTech w zakresie serwisu i naprawy agregatów wody lodowej